Menu Zavrieť

Autorádia

autoradio

Ak patríte medzi ľudí, ktorí trpia vo chvíli, keď nemajú žiadny hudobný podkres, potom potrebujete rádio aj v aute. Autorádio vám tento problém vyrieši. Ak ste si vybrali auto bez autorádia alebo sa vám len vaše staré autorádio rozbilo, budete si musieť vybrať nový model autorádia.

V dnešnej dobe nájdete na trhu mnoho rôznych modelov autorádií a preto nemusí byť jednoduché sa medzi rôznymi parametrami vyznať. Dnes majú nová autorádiá mnoho nových funkcií a možností, preto sa tu pozrieme na všetky dôležité informácie, ktoré je poznať k výberu nového autorádia.

Aby ste nestrávili výberom nového autorádia veľa hodín, urobili som už túto prácu za vás. Dozviete sa tu, ako vybrať autorádio za skvelú cenu s dobrou výbavou. Pozrieme sa tu aj na najlepšie modely autorádiami podľa hodnotenia užívateľov a ich recenzií.

Autorádiá: Výber 10 najlepších modelov autorádiami podľa hodnotenia užívateľov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších rádií do auta. Ako sme táto autorádia vyberali? Vybrali sme najlepší rádia do auta podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely rádií sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena rádií do auta, môžete si zoradiť tieto produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadVýkonDisplejDotykový panelGPSBluetoothOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Isudar MNS710Autorádio Isudar MNS7104 x 45 WÁnoÁnoÁnoÁno215Zobraziť v obchodoch
Sencor SCT 9411BMRAutorádio Sencor SCT 9411BMR4 x 40 WÁnoÁnoNieÁno134,95Zobraziť v obchodoch
Pioneer MVH-S420BTAutorádio Pioneer MVH-S420BT4 x 50 WÁnoNieNieÁno76,9Zobraziť v obchodoch
Pioneer MVH-S120UBAutorádio Pioneer MVH-S120UB4 x 50 WÁnoNieNieNie54,5Zobraziť v obchodoch
Blow AVH-8984Autorádio Blow AVH-89844 x 60 WÁnoNieNieÁno65,41Zobraziť v obchodoch
Pioneer SPH-10BTAutorádio Pioneer SPH-10BT4 x 50 WÁnoNieNieÁno126,57Zobraziť v obchodoch
Pioneer DMH-G220BTAutorádio Pioneer DMH-G220BT4 x 50 WÁnoÁnoNieÁno115,97Zobraziť v obchodoch
Pioneer MVH-280FDAutorádio Pioneer MVH-280FD4 x 100 WÁnoNieNieNie92Zobraziť v obchodoch
Sony DSX-A210UIAutorádio Sony DSX-A210UI4 x 55 WÁnoNieNieNie69,58Zobraziť v obchodoch
JVC KD-X560BTAutorádio JVC KD-X560BT4 x 45 WÁnoNieNieÁno129Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia autorádií od ich užívateľov.

Ako vybrať najlepší autorádio

Dobré autorádio okrem prijímania rozhlasových staníc tiež umožňuje prehrávať hudbu z rôznych médií. Predtým to boli CD a DVD, teraz musí každé rádio podporovať prehrávanie z USB pripojenie. Najčastejšie sa jedná pamäťovú kartu alebo flash disk. V dobrých rádiách nie je problém ani s prehrávaním hudby z chytrého telefónu (iPhone alebo Android). Niektoré sa k nim pripájajú bezdrôtovo, zatiaľ čo iné používajú kábel mini jack alebo USB.

Autorádiá majú tiež mnoho ďalších funkcií. Niektoré z nich sú naozaj užitočné, zatiaľ čo iné vôbec nevyužijete. Preto pri výbere autorádia stojí za to si upresniť vaše požiadavky na autorádio vopred.

Typ autorádia – veľkosť

Základom pre výber rádiá sú jeho rozmery. Z hľadiska veľkosti sa autorádia delí na 1-DIN a 2-DIN.

Autorádio 1-DIN – autorádio s rozmermi 50 × 180 × 160 mm (výška / šírka / hĺbka). Takéto hlavnej jednotky zvyčajne majú prehrávača CD / DVD, umožňujú tiež čítanie súborov uložených vo formáte MP3 z flash diskov.

Autorádio 2-DIN – taká autorádiá sú dvakrát vyššie ako rádiá 1-DIN. Ide o typické hlavnej jednotky rádia pre ázijské automobily (KIA, Hyundai, Suzuki a pod). Často ponúka dobré funkcie. Príkladom je GPS navigácia.

Do tak veľkého autorádia sa môže umiestniť aj napríklad 6,5palcový monitor, ktorý vám tiež umožní prezerať fotografie a videá a zobrazí mnoho ďalších informácií.

Teraz stojí za to pozrieť sa na najdôležitejšie vlastnosti, funkcie a parametre týchto zariadení. Zoznámenie s nimi vám určite pomôže pri nákupe nového autorádia.

Výkon autorádiá

Dôležitým parametrom je výkon autorádia, čo znamená výstupný výkon vstavaného zosilňovača. V súčasnej dobe na trhu nájdete rádia s rôznymi výkonmi, napr. 4 x 20 W, 4 x 40 W, 4 x 50 W. Číslo „4“ znamená, že k takému rádiu môžete pripojiť až štyri reproduktory.

Kľúčovou hodnotou je ďalej maximálny výkon reproduktora špecifikovaný vo Wattoch (W). Samozrejme čím vyššia je, tým hlasnejší je toto rádio.

Je dôležité zvoliť rádio, aby bol výkon príslušných reproduktorov iba o málo vyššie ako výstupný výkon prehrávača.

Výrazný prebytok energie reproduktora z výstupného výkonu prehrávača zase neumožňuje plné využitie rádia. Predpokladá sa, že dostatočný výkon pre rádio zvyčajne bude 4 x 40 W.

Avšak výkon nie je najdôležitejším parametrom pri výbere autorádia a nie je vhodné sa hnať iba za hodnotou výkonu. Záleží tiež na tom, či ste náročný poslucháč alebo len bežný užívateľ, ktorý toľko nepotrpí na kvalite zvuku.

Tuner rádia

Samozrejmosťou u autorádia je schopnosť prijímať rádiový signál. Tu je dôležité si vybrať správny tuner, ktorý vám bude vyhovovať.

RDS (Radio Data System) – RDS je dobrým riešením, pretože nie je potrebné meniť stanice, aj keď pokrývajú stovky kilometrov. Toto rádio sa naladí automaticky. Okrem toho sa na displeji zobrazia informácie o aktuálne prijímanej stanici a ďalšie informácie (číslo rozhlasového editora, interpreta alebo názov prehrávanej skladby).

DAB – Ide o pomerne novú technológiu príjmu rádiového vysielania. Zlepšuje prijímanie rádiového signálu. Okrem DAB sa stretnete aj s DAB +.

Pamäť autorádiá

Väčšina rádií v našom rebríčku vám umožňuje automaticky vyhľadávať rozhlasové stanice a zároveň ich ukladať. Toto je štandard. Maximálne pamäť pre ukladanie staníc sa však líšia. Tu veľa záleží na výrobcovi rádia. Preto sa pozrite aj na parameter pamäti autorádia.

Konektivita autorádiá

Autorádio môžete prepojiť s iPod, iPhone, telefóny, pamäťové karty alebo flash disky. Rádio by preto malo byť vybavené vstupy (AUX), porty (USB) a čítačky pamäťových kariet SD. Niektoré modely autorádií môžete prepojiť bez káblov s ďalšími zariadeniami pomocou WiFi alebo Bluetooth.

AUX vstup je vstup umiestnený na prednom paneli rádia. Správnym káblom s konektormi mini jack môžete pripojiť autorádio, iPod alebo prehrávač MP3 / MP4 k autorádiu.

USB vstup – USB umožňuje pripojiť MP3 prehrávač alebo USB flash disk. Dôležité je, že pripojenie prehrávača k tejto zásuvke automaticky nabíja batériu zariadenia, vďaka čomu sa toto zariadenie nevybije.

Čítačka pamäťovej karty – podobne ako u ďalších zažízení, môžete aj u autorádia na SD alebo MMC pamäťové karty uložiť veľa hudobných súborov, ktorých uloženie na CD / DVD by si vyžadovalo mnoho takých médií.

Formát prehrávaných médií

  • CD / DVD – samozrejme najobľúbenejšie medzi nosičmi sú CD / DVD. Autorádiá sa schopnosťou počúvať CD umožňujú použitie originálnych médií aj osobne vytvorených, nahraných doma, pretože sú prispôsobené na čítanie CD-R a CD-RW.
  • MP3 / WMA / AAC – formáty MP3 / WMA / AAC predstavujú spôsob, ako uložiť desiatky alebo dokonca stovky zvukových súborov na jeden disk. V závislosti na rádiu je dokonca možné čítať z takéhoto disku a zobraziť informácie o mene interpreta, názvu albumu a skladby a ďalšie.
  • Video formáty a obrázky – V prípade prehrávania obrazu sú autorádiá umožňujúce jeho zobrazenie prispôsobená pre čítanie video súborov uložených na DVD, iPod, pamäťových kartách alebo závesných zariadeniach. Najlepšie sú tie s vstavanou obrazovkou (iba 2-DIN), zatiaľ čo ostatné vám umožňujú pripojiť externé obrazovky. Potom je možné čítať DVD súbory, filmy vo formáte MPEG a DivX, ako aj fotografie a obrázky uložené vo formáte JPG, PNG a ďalšie.

Konektory na montáž autorádia

Pri výbere sa pozrite aj na to, akými konektory na montáž je danej autorádio vybavené. Výbava konektory musí korešpondovať s konektormi, ktoré nájdete vo vašom automobile / vozidle. S akými konektory sa najčastejšie môžete stretnúť?

  • RCA vstup a výstup – Video vstup a audio výstup typ RCA. Vďaka týmto vstupom môžete pripojiť napríklad parkovaciu kameru alebo subwoofer a ďalšie zosilňovače. U RCA je dôležité tiež riešiť ich napätie.
  • ISO konektor – Jedná sa o hlavnú konektor, ktorým sa autorádio pripája k vášmu autu. ISO môže mať rozdielne piny a radenie. K tomu si budete musieť dokúpiť prevodníky a konektory. Je dobré sa pred kúpou pozrieť na to, akým ISO konektorom je vybavené vaše auto.

Autorádio a jeho funkcie

Rôzne funkcie vám vylepší fungovanie vášho autorádia. S akými funkciami sa môžete na našom trhu najčastejšie stretnúť? Na to sa poďme pozrieť tu.

Funkcie autorádií

  • Funkcia ekvalizéra – Ekvalizér vám umožní prenastaviť vlastnosti prehrávanej hudby. Môžete si v ňom upraviť výšky, hlasitosť, basy a mnoho ďalšieho.
  • Bluetooth – Bluetooth je veľmi praktická technológia, ktorá umožňuje bezdrôtové pripojenie rádia k mobilnému telefónu a ďalším zariadeniam. Vďaka tomu môžete z nich nielen prehrávať hudbu bez pripojenia kábla, ale tiež ich používať ako hlasitý odposluch. Vodiči, ktorí sa rozhodli pre rádio s modulom Bluetooth, môžu hovoriť po telefóne, bez toho aby ho museli držať v ruke a odkláňať pozornosť od cesty. To zvyšuje bezpečnosť, ale tiež sa vyhnete pokutám.
  • GPS navigácie – GPS je praktickou funkciou, ale bohužiaľ tiež pomerne drahú. GPS vám umožňuje navigovať na dané miesto, kam chcete dôjsť. Táto funkcia dokáže plnohodnotne nahradiť samostatnú jednotku (zariadenia) pre GPS navigáciu. Navigácia sú namontované na 2-DIN rádiách, čo je nutné kvôli displeji.
  • Diaľkové ovládanie – Diaľkové ovládanie rádia z diaľkového ovládača alebo z volantu. To vám dáva schopnosť ovládať rádio nielen z jeho panelu. K tomu sa používa diaľkové ovládanie. Najlepšie je však, pokiaľ je takéto autorádio prispôsobené pre ovládanie z volantu, ak to však vaše auto umožňuje. Táto funkcia vám dáva možnosť prepínať rádio bez toho aby ste museli pustiť ruky z volantu.
  • Režimy podsvietenia – počet zobrazených farieb je dôležitý z vizuálneho hľadiska. Dôležitejšie sú však režimy podsvietenia. Najlepšie sú autorádiá, ktoré umožňujú upraviť jas a zmenu podsvietenia displeja či podsvietenie tlačidiel.

Cena autorádiá

Cena autorádiá sa odvíja najmä od toho, ako veľmi pokročilé rádio do auta potrebujete. Trh toho v dnešnej dobe ponúka pomerne dosť a dobrý model, ktorý vám bude vyhovovať, si môže vybrať prakticky každý. Autorádia môžete zakúpiť aj za veľmi výhodné ceny. Aby ste mali výber čo najjednoduchšie, pozrieme sa tu na jednotlivé cenovej kategórie, aby ste vedeli, koľko peňazí je nutné do nového autorádia investovať.

Cena autorádia do 75 € s DPH – najlacnejšie autorádiá

Pokiaľ chcete mať čo najlacnejší model autorádia, bude vám vyhovovať táto kategória. Tá vám ponúkne základné modely, ktoré majú iba základné parametre. Samozrejmosťou je u nej konektivita v podobe USB portov (prehrávanie MP3 a ďalšieho). Samozrejme rádia ponúkajú aj pripojenie k rádiovému vysielanie.

Cena od 75 € do 200 € s DPH – stredná cesta

Ste bežným užívateľom, ktorý si chce užiť aj lepšie funkcie a pripojenie s telefónom pomocou bluetooth? Potom si vyberiete vaše autorádio v tejto strednej cenovej kategórii. Tieto modely môžu prehrať aj CD / DVD. Tieto modely majú výkon obvykle okolo 4x50W.

Najdrahší modely s cenou nad 200 € s DPH

Tieto modely ponúkajú snáď všetky funkcie, ktoré si môžete predstaviť. Samozrejmosťou je Bluetooth. Môžete si vybrať aj modely s GPS, displejom a ďalšími užitočnými funkciami. Nie je problém si vybrať aj rádiá, ktorá prekročí cenu 560 € s DPH. Niektoré modely autorádií môžu dokonca prekročiť aj cenu 1 500 € s DPH.

Autorádiá a pár slov záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nové rádio do vášho vozidla. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového autorádia pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady a bude vám prehrávať vaše obľúbené pesničky a rádiové stanice.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového autorádia zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Autorádio nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na portál Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom autorádia. Dozviete sa tam tiež, kde sú rádiá do auta skladom a za akú sa predávajú cenu (vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie u rôznych rádií do auta).

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať