Menu Zavrieť

Zvlhčovače vzduchu

zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu vám pomôže, ak máte v miestnosti príliš sucho. Hodí sa ako do domácnosti, tak aj do kancelárie. V interiéri by malo byť dostatočná vlhkosť. Ideálne hodnoty vlhkosti dosiahnete za pomocou zvlhčovače vzduchu. Ideálne vlhkosti je dobré dosahovať ako v zime, tak aj v lete. Zvlhčovač teda nie je iba sezónnym prístrojom, ale využijete ho stále nezávisle na ročnom období.

Dostatočnou vlhkosťou v miestnosti môžete odstrániť rad nepohodlných pocitov, ktoré môžete zažívať v príliš suchom ovzduší. Ak máte príliš suché ovzdušie, môžete z toho mať napríklad kašeľ alebo popraskanú a vysušenú kožu. Na druhú stranu ani príliš vlhkosti v miestnosti nie je ideálne. Vysoké hodnoty vlhkosti vzduchu môžu napomáhať k množeniu baktérií či tvorenie rôznych plesní. Tieto nepríjemnosti a mnohé ďalšie odstránite vhodne zvoleným zvlhčovačom.

Na trhu môžete nájsť veľa rôznych zvlhčovačov vzduchu s rozdielnymi parametrami, a teda nemusí byť úplne jednoduché vybrať si ten správny model zvlhčovače vzduchu. Preto sme pre vás spísali tento článok, v ktorom sa dozviete o tom, ako vybrať zvlhčovač vzduchu.

Výber 10 najlepších zvlhčovačov vzduchu (2019)

Vybrali sme pre vás 10 najlepších zvlhčovačov vzduchu, ktoré sme umiestnili do tabuľky nižšie. Vybrali sme pre vás tie najlepšie modely, aby sme vám ušetrili čas s hľadaním. Vybrali sme najlepšie modely podľa dostupných užívateľských recenzií. Modely sme zoradili do prehľadnej tabuľky, ktorú si môžete zoradiť podľa vašich dôležitých parametrov. Môžete si teda zoradiť tabuľku napríklad podľa orientačné ceny.

NázovVzhľadObjem nádoby (v litroch)Príkon (W)DisplejDoporučený priestor (v m2)Hlučnosť (v dB)Orientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Airbi Twinzvlhčovač vzduchu Airbi Twin530Áno453590,00Zobraziť v obchodoch
Sencor SHF 900zvlhčovač vzduchu Sencor SHF 9000,812Nie202523,56Zobraziť v obchodoch
Rohnson R-9502zvlhčovač vzduchu Rohnson R-9502430Nie402539,90Zobraziť v obchodoch
Scarlett SC-AH986M17zvlhčovač vzduchu Scarlett SC-AH986M172,323Nie30-18,04Zobraziť v obchodoch
Clean Air Optima CA-606zvlhčovač vzduchu Clean Air Optima CA-606530Áno2565142,79Zobraziť v obchodoch
Concept Perfect Air ZV1000zvlhčovač vzduchu Concept Perfect Air ZV10000,712Nie153027,20Zobraziť v obchodoch
Hyundai HUM 282zvlhčovač vzduchu Hyundai HUM 2822,235Nie103521,70Zobraziť v obchodoch
Guzzanti GZ 988zvlhčovač vzduchu Guzzanti GZ 988530Áno603564,90Zobraziť v obchodoch
Gorenje H50DWzvlhčovač vzduchu Gorenje H50DW525Áno503571,00Zobraziť v obchodoch
Clean Air Optima CA-605zvlhčovač vzduchu Clean Air Optima CA-605525Áno6525142,79Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov zvlhčovačov vzduchu.

Prečo si zakúpiť zvlhčovač vzduchu?

Existuje mnoho dôvodov, prečo by ste mali premýšľať o zakúpení zvlhčovače. Najčastejšie ich využitie je v chladnejších mesiacoch kedy dochádza k vysúšaniu vzduchu kvôli vykurovanie. Kúpou zvlhčovače vzduchu a zvlhčovaním vzduchu dochádza k zníženiu negatívnych účinkov, ktoré môže mať príliš suchý vzduch na vaše zdravie.

Keď vzduch vonku vychladne počas jesenného alebo v zimného obdobia, je našou bežnou praxou tráviť väčšinu času v miestnostiach, kde sa začne kúriť. Kým vykurovacie systémy robia dobrú prácu pri otepľovaní miestnosti, tak ale dochádza aj k znižovaniu vlhkosti vášho vzduchu a to v niektorých prípadoch celkom drasticky.

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Teraz sa poďme zamerať na tie najdôležitejšie parametre, ktoré je nutné poznať k výberu ideálneho modelu zvlhčovače vzduchu. Zameriame sa na tie najdôležitejšie parametre ako je objem nádoby, dĺžka napájacieho kábla a pod. Ale ešte predtým sa zameriame na typy jednotlivých zvlhčovačov.

Zvlhčovač vzduchu: Typy zvlhčovačov vzduchu

Zvlhčovače môžeme rozdeliť na 4 základné typy podľa toho ako produkujú paru. Typ zvlhčovače vzduchu nám hlavne určí to, akým spôsobom a na aké príležitosti budete daný typ zvlhčovača používať.

Zvlhčovače dokážu tvoriť vlhkosť vzduchu rôznym spôsobom a každý typ zvlhčovače vzduchu prináša svoje vlastné výhody a nevýhody. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu všeobecne pokrýva väčšie plochy a využíva menej elektriny ako iné typy zvlhčovačov. Hoci tieto prístroje obsahujú viac pohyblivých častí, sú často hlučnejšie ako iné modely, čo môže byť nevýhodou.

Zvlhčovače vzduchu môžeme teda rozdeliť na ultrazvukové zvlhčovače, diskové zvlhčovače, zvlhčovača na princípe ohriatie vody a zvlhčovača s filtračnými kazetami .

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je najtichším typom zvlhčovače, pretože tvorba pary ultrazvukom je veľmi tichým procesom. Ultrazvukové vlny sú takmer nepočuteľné. Voda sa pôsobením ultrazvuku zmení na mikroskopické kvapôčky, ktoré sú potom poháňané do vzduchu drobným ventilátorom.

Tento princíp fungovania má jednu malú nevýhodu: minerály obsiahnuté vo vode (vodný kameň a rôzne minerály) sú tiež uvoľňované do ovzdušia alebo môžu poškodiť daný prístroj. Preto je lepšie zvoliť zvlhčovač s filtrom alebo použiť destilovanú vodu na zvlhčenie vzduchu.

Zvlhčovač by mal byť pravidelne čistený a jeho použitie môže viesť k miernemu poklesu teploty vo vašej miestnosti.

Diskový zvlhčovač vzduchu

Diskový zvlhčovač vzduchu funguje na princípe otáčania rotačného disku vo vode. Voda, ktorá sa odparuje prirodzene, je rozháňaný pomocou rotačného disku. Do tohto typu zvlhčovače možno pridať rôzne esenciálne oleje a môžete tak s týmto typom praktizovať čoraz populárnejšie aromaterapii. Nevýhodou u tohto zvlhčovače môže byť fakt, že tvorba pary je značne pomalší ako napríklad u ultrazvukového zvlhčovača.

Zvlhčovač vzduchu tvoriaci horúcu paru

Tento typ zvlhčovača vzduchu používa vykurovací systém, ktorý privádza vodu do varu a zmení ju na jemnú a teplú paru. Vriaca voda sa zbaví všetkých baktérií, čo znamená, že zvlhčovač nevyžaduje žiadne filtre. Funguje prakticky podobne ako rýchlovarná kanvica.

Je dôležité pri používaní tohto typu venovať pozornosť vodnému zdroju, voda pre tento typ prístroja by rozhodne nemala byť tvrdá. Vďaka horúcej pare sa navyše môže zvýšiť teplota vo vašej miestnosti, teda sa tento typ prístroja nedá použiť v letnom horúcom počasí a hodí sa skôr na použitie v období, keď nedosahujú vonkajšej teploty príliš vysoké hodnoty.

Zvlhčovače, ktoré tvoria horúcu paru, môžu byť tiež použité v spojení s esenciálnymi olejmi, pričom je dobré dbať na dodržanie dávkovania.

Malá nevýhoda u tohto typu je, že jeho použitie môže byť nebezpečné v prítomnosti malých detí – s rizikom pádu hrozí napríklad aj popálenie. U tohto modelu sa musíte zmieriť s tým, že tento typ modelu vydáva určitý hluk pri ohrievaní vody.

Zvlhčovač vzduchu s filtračnými kazetami

Zvlhčovač s filtračnými kazetami funguje tak, že v jeho procese dochádza k nasatiu vody a potom k jej odparovaniu. Veľmi sa podobá diskovému zvlhčovačmi, akurát k svojmu fungovaniu potrebuje filtračné kazety, ktoré je nutné po nejakej dobe vymeniť.

Zvlhčovacie výkon

Výkon zvlhčovača je veľmi dôležitým parametrom pri výbere, pretože nám ovplyvňuje, ako veľký priestor dokáže prístroj zvlhčiť. Zvlhčovacie výkon sa udáva v ml / hod. Hovorí nám teda, koľko vlhkosti v mililitroch za hodinu je schopný prístroj vytvoriť.

Výkon prístroja by ste mali tiež voliť podľa toho, ako dobre máte utesnené okná v miestnosti, kde chcete zvlhčovať vzduch. Ak teda máte miestnosť, kde sú zle utesnené okná, voľte radšej prístroj s vyšším výkonom.

Pokiaľ chcete tento prístroj používať vo viacerých miestnostiach, voľte zvlhčovacie výkon podľa najväčšej miestnosti.

Aby ste vedeli či daný model zvlhčovače vzduchu bude na veľkosť miestnosti stačiť, je dobré vedieť aspoň približnú veľkosť vašej miestnosti.

Nižšie uvádzame približný zvlhčovacie výkon k jednotlivým veľkostiam miestnosti:

Veľkosť miestnosti 15 m2Veľkosť miestnosti 15 - 30 m2Veľkosť miestnosti 30 - 45 m2Veľkosť miestnosti 45 - 70 m2
Výkon 100 - 200 ml/hodVýkon 200 - 300 ml/hodVýkon 300 - 400 ml/hodVýkon 400 - 600 ml/hod

Objem nádoby u zvlhčovače vzduchu

Objem nádoby je tiež dôležitým parametrom, pretože tento údaj nám určuje, ako dlho dokáže zvlhčovač vzduchu tvoriť páru. Čím je väčší objem nádoby, tým lepšie pre váš komfort. Nebudete musieť často dopĺňať vodu a prístroj tak môže fungovať aj po mnoho hodín.

Nevýhodou však u príliš veľkom objeme je, že by ste nikdy nemali nechávať zvyšok vody po vypnutí prístroja, pretože sa tak v nádobe môžu množiť rôzne baktérie. Je dobré nádobu pravidelne čistiť a nenechávať v nej vodu príliš dlho.

Môžete si vyberať z rôznych veľkostí nádoby, pretože na trhu je dostupných veľa rôznych modelov. Tie najmenšie zvlhčovače vzduchu na našom trhu sa pohybujú s objemom od 0,8 l. Väčšinou sa však najčastejšie stretnete s objemami okolo 3 l. Najväčší zvlhčovače vzduchu sa pohybujú s objemom nádržky okolo 25 l. Tieto prístroje sú určené skôr do komerčných priestorov alebo veľkých priestor. Ceny u týchto veľkých prístrojov sa pohybujú vo vyšších sumách okolo niekoľkých desaťtisícov korún.

Hlučnosť prístroje

Na tento parametre by ste sa mali zamerať vtedy, ak vám vadí príliš hlučné prístroja. Navyše tento prístroj zvyčajne beží aj niekoľko hodín bez prestávky, takže je vhodné si vybrať prístroj, ktorý nie je príliš hlučný.

Príkon

Hodnota príkonu nám udáva spotrebu elektrickej energie. Príkon sa udáva vo Wattoch (W). Hodnota príkonu vás môže zaujímať preto, aby ste vedeli koľko vás bude prevádzka takéhoto prístroja stáť. Tieto prístroje môžu bežať až niekoľko hodín denne. U niektorých prístrojov sa stretnete s príkonom okolo 40 W a u tých výkonnejších okolo 300 W.

Funkcie a príslušenstvo

Zvlhčovače vzduchu môžu byť vybavené radom príslušenstva a funkcií, ktoré vám sú schopné uľahčiť používanie tohto prístroja.

S akými funkciami sa teda môžete najčastejšie u dostupných modelov zvlhčovačov vzduchu na trhu stretnúť?

    • Funkcia automatického vypnutia – Táto funkcia automaticky vypne vytváranie pary keď dôjde k vyprázdneniu nádoby a prístroj sa tak vypne, aby nespotreboval zbytočnú ďalšiu elektrickú energiu.
    • Displej – Lepšie modely sú vybavené displejom. Ten je schopný vám ukázať dôležité informácie. Niektoré modely môžu byť vybavené dokonca aj dotykovými displejom, pomocou ktorého potom môžete ovládať všetky dôležité funkcie a procesy.
    • Osvetlenie – Niektoré modely sú vybavené aj osvetlením, ktoré ponúka zaujímavé spestrenie zvlhčovanie vzduchu. Osvetlenie ponúka peknú podívanou.
    • Časovač – Časovač je funkciou, pomocou ktorej si nastavíte čas kedy sa má prístroj vypnúť alebo zapnúť.
    • Diaľkový ovládač – Niektoré prístroje bývajú vybavené aj diaľkovým ovládaním a môžete si zvlhčovač vzduchu ovládať napríklad z pohodlia vášho gauča alebo z väčších vzdialeností a nemusíte k prístroju ani chodiť.
    • Merač vlhkosti – Zabudovaný merač vlhkosti je schopný merať aktuálnu hodnotu vlhkosti a vďaka tomu prispôsobiť fungovanie. Dokáže sa teda napríklad vypnúť alebo zapnúť keď je to potrebné.
    • Čistič vzduchu – Niektoré modely fungujú zároveň aj ako čistič vzduchu. Ide tak o multifunkčný prístroj, ktorý toho zvláda viac. Takýto prístroj dokáže vyčistiť váš vzduch a zároveň ho zvlhčiť na príjemné hodnoty. Taká variant je príjemná pre alergikov, pretože zároveň čistí vzduch.
    • Nastavenie rýchlosti – Nastavenie rýchlosti je celkom užitočnou funkciou. Toto nastavenie umožňuje zmeniť intenzitu tvorby pary, čo prispieva k lepšiemu užívateľskému komfortu. Nastavenie rýchlosti býva u väčšiny lepších modelov.
    • Indikátor – Indikátor sa rozsvieti, ak vo vašom prístroji dôjde voda a je nutné ho následne doplniť. Niektoré modely môžu byť vybavené aj indikátorom, ktorý signalizuje nutnú výmenu filtrácie.

Cena zvlhčovače vzduchu

V porovnaní napríklad s odvlhčovači vzduchu sú zvlhčovače vzduchu oveľa lacnejšie. Ceny začínajú okolo 20 € za malé a prenosné zvlhčovače. Ak si chcete zakúpiť prístroje, ktoré budú fungovať pre viacero miestností alebo zvlhčovača do celého domu, tak tie už nemusí byť toľko lacné. Lepšie modely zvlhčovačov zakúpite za niekoľko tisíc Sk. Zvlhčovače s väčším množstvom funkcií, ako sú nastaviteľné časovača, elektronické ovládacie prvky, meranie vlhkosti, osvetlenia, displeja atď., Môžu stáť oveľa viac peňazí. Všetko závisí na vašich preferenciách. Záleží teda na tom, ak potrebujete tieto funkcie alebo nie.

Ultrazvukové zvlhčovače môžu mať menší vplyv na váš účet za energiu ako ostatné typy, pretože na rozdiel od zvlhčovače vzduchu tvoriaci horúcu paru nevyžadujú dodatočnú elektrinu k ohrevu vody. Výkon zvlhčovača tvoriaci horúcu paru ekvivalentná príkonom potrebným k ohrevu rýchlovarnej kanvice.

Poďme si teraz predstaviť jednotlivé cenovej kategórie, aby ste si mohli lepšie naplánovať váš rozpočet pre investíciu do nového zvlhčovače vzduchu.

Najlacnejšie modely s cenou do 40 €

Čo môžete očakávať od najlacnejších modelov s cenovkou do 40 €? Najlacnejší model sa dá zaobstarať už za necelých 20 €. Tieto najlacnejšie modely majú základný vzhľad a minimum ovládacích prvkov.

Tieto lacné modely majú zároveň aj menší objem nádrže. Veľkosť miestnosti u týchto modelov sa pohybuje okolo 30 m2. Ak ste nenáročným zákazníkom a vaším primárnym parametrom je cena, potom by vám najlacnejšie modely mohli vyhovovať.

Cena od 40 € do 120 €

V tejto cenovej kategórii zakúpite už o niečo lepšie vybavené modely. Tieto modely dokážu pokryť o niečo väčšej miestnosti než tie najlacnejšie. Modely sú vybavené napríklad aj meraním vlhkosti, takže môžu bežať úplne automaticky.

Cena od 120 € do 200 €

Ak túžite po modeloch, ktoré sú vybavené i viac príslušenstvom a lepšími parametrami, potom si takéto modely môžete vybrať v cenovej kategórii od 120 € do 200 €. V tejto kategórii si vyberiete modely, ktoré sú napríklad vybavené prehľadným LED displejom, ktorý vám ukáže dôležité informácie. Niektoré modely v tejto kategórii sú vybavené i ionizátorom. Objem nádob sa pohybuje okolo 2 až 6 l.

Cena od 200 € do 400 €

V tejto cenovej kategórii sa najčastejšie vyberiete diskové modely alebo zvlhčovača s prirodzeným odparovaním. Zakúpite si aj veľmi pekné zvlhčovače, ktoré majú vysoký výkon.

Cena nad 400 €

Ak je vaším cieľom dosiahnuť optimálnej vlhkosti vo veľkých priestoroch, potom hľadajte v kategórii s cenovkou, ktorá je nad 400 €. Vyberiete si tu zvlhčovače, ktoré majú veľmi prepracovaný vzhľad a dokonalé ovládanie. Tieto prístroje sa hodia do veľkých priestorov.

Ako správne sa starať a udržiavať zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovače prispievajú k tomu, že váš vzduch vo vnútri miestnosti je zdravšie a príjemnejšie. Na druhej strane, ak sa o tento prístroj nebudete dostatočne starať, môžu sa tieto zvlhčovače vzduchu rýchlo stať zdravotným rizikom, ak sa o ne nebudete riadne starať.

Všetky zvlhčovače vzduchu, najmä prístroje produkujúce horúcou hmlu, potrebujú pravidelné čistenie a dezinfekciu, aby sa obmedzila tvorba baktériu, plesne a zanesenie rôznymi minerály. Ak sa nevykoná riadne vyčistenie, môžu sa potom tieto nečistoty uvoľňovať do vzduchu, ktorý potom následne dýchate čo môže spôsobovať rad nepríjemností. A to nie je pre ľudský organizmus dobré, pretože dýchanie kontaminovaného vzduchu môže zhoršovať alergia či astma a môže vyvolať symptómy podobné chrípke a prispieť k infekcii vašich pľúc.

Ak používate zvlhčovač denne, mali by ste ho aspoň raz týždenne vyčistiť. Postupujte podľa pokynov výrobcu vo vašom návode na obsluhu, kde je uvedené ako správne vyčistiť a starať o váš zvlhčovač vzduchu.

Ak chcete pomôcť znížiť množstvo minerálov a vodného kameňa, ktoré sa po čase môžu nahromadiť, zvážte použitie destilovanej alebo demineralizovanej vody namiesto použitia vody z vodovodu vo zvlhčovači. Nezabudnite tiež pravidelne meniť všetky filtre a ďalšie príslušenstvo, ktoré prichádza do styku s vodou.

Navyše ak sa budete o tento prístroj starať dôkladne, tak vám bude fungovať oveľa dlhšie a minimalizujete tým možnosť prípadných porúch spojených s nedostatočnou údržbou a usadzovaním vodného kameňa.

Správna hodnota vlhkosti

Optimálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 30% do 55% relatívnej vlhkosti vzduchu. Efektívne merač vlhkosti umožňuje jednoduché sledovanie relatívnej vlhkosti vo vašej miestnosti. Kým nízka vlhkosť pod 30% je pre naše telo nepríjemná, tak sa tiež uistite, že nebudete mať vo vzduchu príliš veľa vlhkosti. Vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá presahuje 55%, môže skutočne podporiť rast plesní, baktérií a prípadné množenie roztočov. Často môžete rozpoznať vysokú vlhkosť tým, že sa pozriete na okná, na ktorých sa udržuje vlhkosť.

Drahšie modely majú aj vstavané merače vlhkosti, ktoré obsahujú senzory, ktoré vás následne informujú o vlhkosti v miestnosti a umožňujú špecifikovať presné hodnoty vlhkosti a môžete tak prispôsobiť vlhkosť na hodnotu, ktoré dávate prednosť a zaistiť si tak pohodlné prostredie.

Záverom

V tomto článku sme si povedali o najdôležitejších parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu ideálneho modelu zvlhčovače vzduchu. Zo začiatku sa mohol výber vhodného zvlhčovača zdať ako náročná úloha, ale dúfame, že sme vám s výberom pomohli a teraz ste si už vybrali vhodný zvlhčovač. Tiež dúfame, že tento prístroj sa stane užitočným pomocníkom, ktorý vám bude neúnavne zvlhčovať vzduch vo vašej miestnosti bez jedinej závady.

4.3/5 - (3 votes)