Menu Zavrieť

Sieťová úložiska NAS

nas

NAS sa zvyčajne používa pre zálohovanie vašich dôležitých dát. NAS je sieťové úložisko, ktoré spája niekoľko pevných diskov v jedno zariadenie. NAS teda slúži ako veľké dátové úložisko. Dá sa využiť pre zálohovanie, ukladanie vašich dokumentov a ďalšie obsahu vrátane multimédií (obrázky, videá a pod.) NAS má využitie v domácnosti tak i pre firemných zákazníkov. V tomto článku vám pomôže vybrať najlepší sieťové úložisko NAS.

Sieťová NAS: Porovnanie 10 najlepších NAS úložísk podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších sieťových úložísk NAS. Ako sme táto NAS úložisko vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Táto NAS sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie dátové úložisko NAS.

NázovVzhľadZnačkaPočet pozícií na diskyOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Synology DiskStation DS220jSieťové úložisko NAS Synology DiskStation DS220jSynology2168,52Zobraziť v obchodoch
Synology DiskStation DS220 PlusSieťové úložisko NAS Synology DiskStation DS220 PlusSynology2346,90Zobraziť v obchodoch
Synology DiskStation DS920 PlusSieťové úložisko NAS Synology DiskStation DS920 PlusSynology4595,90Zobraziť v obchodoch
QNAP TS-230Sieťové úložisko NAS QNAP TS-230QNAP2177,81Zobraziť v obchodoch
ZyXEL NAS326 NAS326-EU0101FSieťové úložisko NAS ZyXEL NAS326 NAS326-EU0101FZyXEL2141,60Zobraziť v obchodoch
QNAP TS-453D-4GSieťové úložisko NAS QNAP TS-453D-4GQNAP4617,80Zobraziť v obchodoch
WD My Cloud EX2 UltraSieťové úložisko NAS WD My Cloud EX2 UltraWD2409,00Zobraziť v obchodoch
ASUSTOR AS3102T v2Sieťové úložisko NAS ASUSTOR AS3102T v2ASUSTOR2228,86Zobraziť v obchodoch
QNAP TS-451 - 2GSieťové úložisko NAS QNAP TS-451 - 2GQNAP4719,20Zobraziť v obchodoch
Synology RackStation RS1219 PlusSieťové úložisko NAS Synology RackStation RS1219 PlusSynology81166,67Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia sieťových úložísk NAS od ich užívateľov.

Ako vybrať sieťové NAS

Výber sieťového úložiska NAS by sa mal opierať o to, akým spôsobom ho budete využívať. Od toho ľahko odvodíte, aká operačnú pamäť a celková kapacita pre vás budú najvhodnejšie. Dôležité je tiež brať do úvahy spotrebu elektrickej energie, rovnako ako výbavu úložisko.

Spôsoby použitia sieťového úložiska NAS

Dôležité je zvoliť, na aký účel budete úložiska používať. Zvyčajne sa vydeľujú dva spôsoby:

Osobné NAS

Sieťová úložiská používané pre osobnú potrebu, teda predovšetkým domáce použitie pochopiteľne nemusí byť tak výkonná, ako sa to očakáva u úložísk pre veľké firmy. Doma vám bohato postačí úložisko menších rozmerov, ktoré bude mať tiež nižšiu hmotnosť. Menšie modely zvyčajne disponujú jedným až štyrmi slotmi a vyznačujú sa len bežnými funkciami. Výhodou týchto modelov je nižšia obstarávacia cena, čo je vítané, ak vám postačí, že sa k úložisku pripojí naraz cca päť užívateľov.

Firemné NAS

Firemné sieťová úložisko budú mať pomerne vyššie nároky. Takáto dátové úložiská využívajú funkcie RAID a dokážu tak pracovať až s desiatimi pevnými diskami. Na rozdiel od sieťových úložísk vhodných pre domáce použitie, môžu sa k firemnými úložisku NAS pripojiť desiatky až stovky užívateľov. Tento typ ponúka aj rôzne možnosti pripojenia, vrátane bezdrôtového. Pretože táto úložiska disponujú mnohými funkciami a veľkou kapacitou, počítať musíte s vyššou obstarávacou cenou.

Kapacita úložiska

Rovnako dôležité ako počet pozícií pre pripojenie diskov je poznať tiež celkovú kapacitu sieťového úložiska NAS. Celková kapacita sa získava tak, že sa sčítajú veľkosti (obsah, efektívnosť) jednotlivých pevných diskov. Aby bolo možné medzi sebou jednotlivé úložisko porovnať, tento údaj sa uvádza v rovnakých jednotkách, ktorými sú GB (gigabajt) a TR (terabajt).

Pre predstavu: firemné sieťové úložisko je zvyčajne priestorovo náročnejšie, takže zaobstarať je množné NAS úložisko s celkovou kapacitou až 36 TB aj viac. Pre osobné použitie vám postačí celková kapacita medzi 2 TB a 8 TB.

Vnútorné stavba úložisko

Sieťové úložisko NAS je zložené z niekoľkých komponentov. V prvom rade sú to pevné disky, ktorých je možné vložiť určitý počet. Tie sa potom postarajú o navýšenie kapacity celého úložiska. Súčasťou sieťového úložiska je samozrejme tiež riadiaca jednotka, ktorá sa skladá z procesora a operačnej pamäte.

Procesor

Pre aký druh procesora sa rozhodnete je úplne na vás. Siahnuť môžete ako po variante s procesorom Intel, tak i AMD. Ak sa pýtate, ktorý z nich je častejšie vyhotovený, odpoveď je Intel. Ten ponúka širokú škálu modelov. Patrí medzi ne lacnejšia rada Intel Celeron, ale zaobstarať si môžete aj výkonnú verziu Intel Core i7. Každý typ procesora má tiež svoju vlastnú frekvenciu, na ktorej sa pohybuje. Všeobecne platí, že čím je číslo vyššie, tým je vyšší aj výkon. Frekvencia môžu byť od 0,6 GHz do 3,7 GHz.

Operačná pamäť

Tento parameter je dôležité poznať, pretože vám ľahko povie, aká je rýchlosť úložisko. Hodnota operačnej pamäte sa opäť zaznamenáva v GB (gigabajtoch). Modely z nižšej cenovej kategórie obvykle disponujú pamäťou do 1 GB. Tie najlepšie modely sieťových úložísk môžu disponovať až 32 GB operačnou pamäťou i viac.

Počet pripojených diskov

Táto informácia je pri robení sieťového úložiska NAS veľmi dôležitá. Ide o počet pevných diskov, ktoré bude možné k úložisku pripojiť. Dôležitým parametrom je veľkosť boxu, ktorý určuje celkový počet pripojení. Základné modely sieťových úložísk sú schopné pojať 4 disky. Ďalšie varianty ponúka 6-8 diskov, 12-16 diskov alebo dokonca 18 diskov. A ako je to s cenou? Počítať musíte s tým, že čím viac voľných pozícií pre pevné disky, tým vyššia cena. Výber však nepodceňujte a nesnažte sa ušetriť. Zvoľte typ zodpovedajúce potrebám vašej firmy, jedine tak nebudete v budúcnosti ľutovať zlého výberu.

Možnosti pripojenia

Aby ste mohli sieťové úložisko využívať, musíte ho najprv pripojiť k počítaču alebo k sieti. Len vďaka tomu sprístupníte zapísané dáta všetkým užívateľom. Najčastejšie sa možno stretnúť so štyrmi rôznymi typmi rozhraní. Sú nimi USB, Wifi, LAN a eSATA. Spomínaná rozhrania môžu mať rôzne počty jednotlivých portov. Aký model vyberiete už záleží na tom, ako ho mienite využívať.

USB

USB patrí dozaista k najrozšírenejším vstupným konektorom. Stretnúť sa môžete s dvoma variantmi. Jedná sa o USB 2.0 a USB 3.0. V dnešnej dobe už možno využiť tiež USB 3.1, ktoré je zo všetkých typov najrýchlejší a vďaka tomu vám môže poskytnúť naozaj vysokú prenosovú rýchlosť.

Wifi

Bezdrôtové pripojenie je dnes veľmi rozšírené, a to nielen v domácnostiach. Svoje využitie nájde aj v komerčnom sektore – s obľubou ho využívajú veľké i malé firmy. Typy, ktoré udávajú rýchlosť prenosu, sú tieto: Wifi 802.11ac, Wifi 802.11b, Wifi 802.11g a Wifi 802.11n.

LAN

Táto skratka je označením pre domáce sieťové pripojenie, inak tiež ethernet. Výhodou tohto typu pripojenia je, že vám umožní pristupovať k dátam zo sieťového úložiska NAS nielen z domu, ale aj odinakiaľ, a to prostredníctvom internetu.

eSATA

Toto rozlíšenie sa od predchádzajúcich podstatne líšia. Kým prostredníctvom Wifi alebo USB pripojíte v podstate čokoľvek, cez rozhranie eSATA je možné pripojiť iba externé úložisko. Tento typ pripojenia sa vyznačuje veľmi vysokou rýchlosťou. Dokáže rozšíriť kapacitu sieťového úložiska NAS za pomoci ďalšieho externého disku, ktorý je pripojený cez rozhranie eSATA.

Funkcia úložísk

Modely sieťových úložísk sa líšia rôznymi funkciami, ktoré môžu ovplyvniť preferencie výberu. Líšiť sa môžu nielen svojou veľkosťou (tzn. Kapacitou), ale aj rýchlosťou prenosu alebo spôsoby pripojenia. Než sa rozhodnete zaobstarať si konkrétny model sieťového úložiska NAS, zamerajte sa na všetky funkcie, ktorými jednotlivé typy disponujú.

RAID

Možnosť použitia sieťového úložiska NAS v RAID je veľmi výhodné. V prípade straty dát či poškodenia niektorého z diskov sa táto funkcia postará o ich obnovu. Prípadne je RAID tiež schopný vykonať zálohu informácií na disku. Stretnúť sa dá s niekoľkými typmi tejto funkcie: slúžiť môže k zabezpečenia dát, ale môže tiež napríklad zvýšiť rýchlosť prenosu, prípadne dokáže kombinovať oboje. Najčastejšie sú to varianty RAID 1, RAID 5, RAID 10 a ďalšie.

QNAP

Ak potrebujete kvalitne spracovávať multimédiá, teda hudbu, fotografie alebo podobné súbory, zrejme sa vám bude hodiť špeciálny operačný systém QTS, ktorý dodáva sieťovým úložiskám NAS navyše mnoho užitočných funkcií.

Server

Sieťové úložisko môže perfektne fungovať aj ako plnohodnotný server. Môže sa stať FTP serverom, Download serverom, iTunes serverom, Cloud serverom, Print serverom alebo aj Web serverom a pod. Jeho účel sa môže zmeniť v závislosti na tom, čo preferujete. Náročnejších užívateľov určite poteší, že sa sieťové úložisko môže stať tiež DLNA (Media serverom).

Signalizácia

Signalizácia je dôležitou súčasťou každého vybavenia. Informuje o jeho správnej funkcii a dáva najavo, čo sa s prístrojom práve deje. Rôzne modely sieťových úložísk majú rôzny počet signalizačných diód, ktoré vás dovedú informovať o množstve dôležitých vecí ako je napríklad spúšťanie alebo porucha na disku. To všetko môže sprevádzať tiež zvuková signalizácia.

Vyhotovenie

Prevedenie jednotlivých variantov sieťových úložísk sa môže samozrejme tiež líšiť. Jedná sa síce len o estetickú funkciu, ale tá je tiež dôležitá. Siahnuť môžete po vykonaní v boxe, ale využiť možno tiež dátového úložiska určeného do servera.

Čítanie a rýchlosť zápisu

Rýchlosť zápisu a čítania dát z pevných diskov je ďalším nevyhnutným parametrom, ktorý by ste mali poznať skôr, než sa rozhodnete pre obstaranie konkrétneho modelu. Pretože sieťové úložisko bude takým vaším ďalším diskom, bude pre vás ako pre užívateľov dôležité, akou rýchlosťou sa úložisko schopné dáta zapisovať a čítať. Parameter rýchlosti je udávaný skratkou MG / s, ktorá značí megabajty za sekundu. Čím vyššou rýchlosťou úložisko disponuje, tým plynulejší je prenos a vaša celková práca. Vďaka vyššej rýchlosti nebudete musieť dlho čakať, všetko bude prebiehať plynulo a bez prieťahov. Priemerná rýchlosť zápisu sieťového úložiska NAS začína na 66 MB / s a ​​pohybuje sa až do hodnoty 3 400 MB / s. Rýchlosť čítania je potom zvyčajne v rozmedzí od 40 MB / s do 2 200 MB / s.

Spotreba energie

Parametrom, ktorý neradno podceňovať, je spotreba elektrickej energie, ktorý je využívaná sieťovým úložiskom. Spotrebu energie je vhodné sledovať ako pri normálnej prevádzke, tak v režime Stand-by (teda v režime spánku). Z logiky veci vyplýva, že čím výkonnejší model sieťového úložiska zvolíte, tým bude spotreba energie vyššia. Spotreba je uvádzaná vo wattoch za hodinu (W / h). Nezabúdajte však na to, že čím náročnejšie (ale aj výkonnejší) model sieťového úložiska si zaobstaráte, tým vyššia bude spotreba elektrickej energie. Bežný prevádzkový režim sa pohybuje od 7 W do 220 W, režim Stand-by býva v rozmedzí od 0,57 W do 130 W.

NAS: Obstarávacia cena

Už niekoľkokrát sme sa zmienili, že obstarávacia cena sa môže meniť v závislosti na rôznych funkciách jednotlivých modelov. Konečnú cenu modelov ovplyvňujú všetky detaily. Pretože môžete vyberať z mnohých rôznych variantov sieťových úložísk, venujte obstaranie úložisko naozaj veľkú pozornosť. Niektoré modely môžu mať pokročilé funkcie, ktoré možno ani nevyužijete. V takom prípade by ste zaplatili až príliš veľa peňazí za niečo, čo nenájde svoje využitie. Aj keď by ste nemali cenu príliš podceňovať, pri výbere zariadenia sa pozerajte predovšetkým na kvalitu. Ak potrebujete poradiť, poobzerajte sa po modeloch od renomovaných výrobcov. Patrí medzi ne napríklad Synology, ASUSTOR, Western Digital, QNAP, Seagate, ZyXEL a ďalšie.

Cena NAS do 120 €

Najlacnejšie sieťová NAS sa pohybujú v cenovej relácii od 80 €. Pri tejto cene však musíte počítať s tým, že nedostanete žiadne extra funkcie. K dispozícii vám bude púhy základ a dátové úložisko bude disponovať maximálne dvoma pozíciami.

Cenové rozpätie od 120 € do 400 €

V tejto cenovej relácii už nájdete aj renomovanú značku Synology, do ktorej modelov je možné vložiť ako disky s veľkosťou 2,5 „, tak 3,5“. V tejto kategórii možno zohnať o niečo lepší procesor aj vyššiu operačnú pamäť. Okrem obvyklého LAN konektoru môžete využiť aj portov USB.

Cenové rozpätie NAS od 400 € do 800 €

Modely sieťových úložísk NAS z tejto kategórie už obsahujú 8 pozícií i viac. Maximálna kapacita týchto modelov je až 36 TB, čo postačí ako pre osobné použitie, tak pre firemné. Modely ponúka rôzne možnosti nastavenia a disponujú tiež množstvom konektorov.

Cena NAS nad 800 €

Táto kategória už vyžaduje pomerne vysokú investíciu. Ak máte veľké nároky na zálohu dát a ich bezpečnosť, pravdepodobne nakoniec zaobstaráte úložiska práve v tejto cenovej relácii. Modely neponúka len klasické boxy a 16 pozícií, ale možno využiť aj serverového riešenia. Pre predstavu: profesionálne modely úložísk môžu prekročiť až 12 000 €.

Inštalácia a príprava úložisko

Ak si kupujete sieťové úložisko NAS pre osobné, teda domáce účely, možno vás napadne, že inštalácia a príprava bude obtiažna a bude vyžadovať schopnosti zručného špeciality. Toho sa však obávať nemusíte. Konfigurácia modelov pre domáce použitie je veľmi jednoduchá a užívateľsky prístupná. Postup je pomerne jednoduchý:

  1. Do šácht sieťového úložiska NAS vložte pevné disky (v prípade, že už nie sú na mieste). Nezabudnite skontrolovať, či sú umiestnené správne.
  2. Úložisko pripojte do vašej domácej siete a zariadenia zapnite.
  3. V tomto kroku príde na rad priložený návod: starostlivo si ho prejdite a následne využite ovládacieho (webového) rozhrania.
  4. Teraz je všetko hotové. Teraz už stačí len sieťové úložisko naplno využiť. Spravovať ho môžete podľa vlastných potrieb.

NAS: Sieťová NAS a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nové sieťové úložisko NAS. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového NAS pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný NAS, ktorý vydrží presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady. Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového sieťového úložiska NAS zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík. Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé odsávačky a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom NAS sieťového úložiska. Dozviete sa tam tiež, ktoré sieťové úložisko je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (9 votes)

Mohlo by vás zaujímať