Menu Zavrieť

Odsávačky mlieka

odsavacka-mlieka

Materské mlieko je vo väčšine prípadov základom prvej výživy po narodení. Niekedy sa však stáva, že miera laktácie a kŕmenie nejde podľa predstáv – existuje veľa komplikácií, ktoré sa môžu naskytnúť a tak je dobré poznať aj alternatívne cesty. Či už si chcete odsávačku mlieka zaobstarať z dôvodu zdravotných problémov, alebo z čistej praktickosti u cestovanie, odporúčame si tento článok prečítať, aby ste sa pri výbere nepomýlili a zaobstarali si tú pravú odsávačku pre vás a poťažmo aj pre vaše novorodeniatko.

Odsávačky mlieka: Porovnanie 10 najlepších odsávačiek mlieka podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších odsávačky mlieka. Ako sme tieto odsávačky mlieka pre mamičky vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto odsávačky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto prístroja si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie odsávačku na odsávanie mlieka.

NázovVzhľadTyp odsávačkyOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
TrueLife Nutrio BP ElectricOdsávačka mlieka TrueLife Nutrio BP ElectricElektronická77,9Zobraziť v obchodoch
Philips Avent NaturalOdsávačka mlieka Philips Avent NaturalManuálne37,9Zobraziť v obchodoch
Medela Swing FlexOdsávačka mlieka Medela Swing FlexElektronická145Zobraziť v obchodoch
Canpol babies EasyStartOdsávačka mlieka Canpol babies EasyStartElektronická73,6Zobraziť v obchodoch
Philips Avent Natural SCF33201Odsávačka mlieka Philips Avent Natural SCF33201Elektronická114,5Zobraziť v obchodoch
Bayby dvoufázová BBP 1000Odsávačka mlieka Bayby dvoufázová BBP 1000Manuálne15,99Zobraziť v obchodoch
Medela Harmony Light 2Odsávačka mlieka Medela Harmony Light 2Manuálne40,37Zobraziť v obchodoch
Medela Elektrická Swing Maxi & CalmaOdsávačka mlieka Medela Elektrická Swing Maxi & CalmaElektronická209Zobraziť v obchodoch
Philips Avent Natural SCF330 20Odsávačka mlieka Philips Avent Natural SCF330 20Manuálne34,79Zobraziť v obchodoch
Bayby BBP 1010Odsávačka mlieka Bayby BBP 1010Elektronická77,84Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia odsávačiek mlieka od ich užívateľov.

Kedy a prečo odsávať?

Potrebujete stimulovať tvorbu mlieka. Stimulácia je nutná najmä vtedy, keď nie je možné samopřisátí bábätka ihneď po pôrode. Táto situácia môže nastať v prípade, že sa bábätko narodí príliš malé a musia tráviť nejaký čas v inkubátore, alebo ak z nejakého dôvodu nie je možné začať ihneď dojčiť napríklad po cisárskom pôrode. Potrebujete zvýšiť produkciu mlieka. Ak patríte medzi mamičky, ktoré nemajú veľa mlieka, odsávačka vám zaručene pomôže produkciu zvýšiť. Potrebujete uľaviť preplneným prsiam. Niektorým novopečeným mamičkám sa laktácie rozbehne spôsobom, kedy sú naliate prsia bolestivá a môže v nich vzniknúť zápal. V tomto prípade vám odsávačka od nadbytočného mlieka uľaví. Potrebujete si tvoriť zásobu mlieka. Je možné pomocou odsávania vytvoriť nejakú zásobu mlieka na dobu, kedy budete potrebovať dieťa na nejakú dobu opustiť.

Ako vybrať odsávačku mlieka?

V prvom rade si pred výberom musíte zodpovedať jednu a základnú otázku. „Za akým účelom odsávačku kupujete.“ Po tom, čo si dokážete odpovedať, sa môžete vrhnúť do skúmania vhodného typu, alebo čo by vaša odsávačka mala mať za parametre a príslušenstvo. V neposlednom rade je potrebné sa zamerať aj na samotnej ceny. To všetko aj omnoho viac sa dozviete v tomto podrobnom článku, ktorý sme pre vás pripravili na účely dokonalého a hladkého výberu tohto prístroja, ktorý môže mnohým mamičkám významne uľaviť.

Typy odsávačiek mlieka

Odsávačky mlieka možno rozdeliť do dvoch základných skupín a to na manuálne a elektrické. To aký typ je pre vás vhodnejšie, záleží predovšetkým na tom, čo od odsávačky očakávate. V prípade, kedy potrebujete odsávať len občas kvôli tomu, že dáte dieťa na stráženie a nebudete ho môcť v danú chvíľu nadojčiť, vystačíte si pohodlne s jednoduchou manuálnou odsávačkou. Ak však máte s dojčením problémy a potrebujete odsávať aj niekoľkokrát za deň, siahnite určite po niektorej elektrické.

Manuálna odsávačka

U manuálnej odsávačky musíte počítať s tým, že čas odsávanie bude dlhšia, než u elektrické – môže dosahovať aj 30 minút a dlhšie. Mimo túto nevýhodu sa však môže chváliť skôr klady. S jej nízkou obstarávacou cenou, jednoduchým ovládanie a netreba nabíjanie a prítomnosti batérií sa tak môže stať skvelým spoločníkom pre mnohých nenáročných zákazníkov. Tieto odsávačky sú skôr vhodné pre mamičky, ktoré nemajú s laktáciou problémami a ktoré si skôr chcú odsávačku zaobstarať z praktických dôvodov.

Piestové odsávačky

Sú jednoduché a skladajú sa z dvoch častí a to pumpy a nástavce. Nástavec je u lacnejších typoch vyrobený z plastu, kvalitnejšie odsávačky potom majú nadstavec vybavený mäkkým silikónovým vankúšikom. Ten tak dokonale prilieha k prsníku a pri odsávaní tak nebude nikde unikať vzduch.

Balónikové odsávačky

Skladá sa z tela odsávačky, ktoré má podobu klasickej dojčenské fľaše a hlavice s nástavcom, z ktorej vedie hadička, na konci ktorej je balónik. Tieto odsávačky majú v balení tiež cumlík a krycie viečko na fľašu. Ani v tomto prípade teda nebudete musieť mlieko nikam prelievať a môžete bábätko nakŕmiť priamo. V prípade lacných a balónikové odsávačiek nie je súčasťou odsávačky fľaštička na zachytávanie mlieka. Tieto typy sú tak vhodné iba na vyprázdnenie prsníkov. Ich používanie nie je príliš šetrné a v niektorých prípadoch môžu spôsobovať bolestivé trhliny na bradavkách.

Pákové odsávačky

Patrí k najefektívnejším, je k dostaniu v základnom type a tiež ako dokonalejšie dvojfázová. Vzhľadovo je veľmi podobná balónové, miesto hadičky s balónikom je tu však páka. Páka má vo väčšine prípadov ergonomický tvar a odsávanie je tak pohodlné.

Elektrická odsávačka

Tieto odsávačky už patrí medzi drahšie prístroje, ktoré sú však úplne samostatné a nevyžadujú žiadnu spoluprácu. Väčšinou sú poháňané na baterky, alebo priebežným nabíjaním. Možno ich používať niekoľkokrát počas dňa, odsávanie v tomto prípade trvá asi 15 – 20 minút. Nevýhodou je tu tak len vyššia nákupná cena.

Jednofázová elektrická odsávačka mlieka

Tento typ elektrických odsávačiek je zastaraný a nie už takmer k zohnaniu. Ak by sa vám však zohnať podarila, ponúkne vám stále rovnakú intenzitu sania, čo nemusí byť nijako komfortné. Aj tento typ je teda vhodné používať pri bezproblémové laktácii. Jedná sa o lacnejší typ elektrických odsávačiek.

Dvojfázová odsávačka mlieka

Dvojfázový systém simuluje prirodzené satie bábätka. V prvej fáze pracuje rýchlo, čím sa stimuluje vytekanie mlieka a v druhej fáze nastupuje pokojné hlboké sania. Intenzita sania v tomto prípade nie je rovnaká, mení sa podtlak aj rytmus. Vďaka tomu patrí dvojfázové odsávačky k šetrným a účinným. Sú určené pre mamičky, ktoré majú s dojčením, väčšinou sa jedná o rozjazd laktácie. Táto situácia je častá po cisárskom reze alebo predčasnom pôrode.

Odsávačka mlieka a jej parametre

Keď už poznáme druhy dostupné na trhu, môžeme sa konečne vrhnúť na parametre a príslušenstvo. U väčšiny produktov, ktoré na tejto stránke rozoberáme, vyznačujeme a popisujeme všetky parametre, ktoré možno na hodnotených produktoch nájsť. Dnes sa ale zameriame len na tie najdôležitejšie – na ktoré je potrebné hľadieť.

Veľkosť prsného nástavca

Každé ľudské telo je iné a to isté platí aj o prsných bradavkách. Preto by ste sa mali pri výbere zaoberať aj zodpovedajúce veľkostí nástavce. Odsávanie v žiadnom prípade nesmie byť bolestivé či spôsobovať odreniny a zranenia. Pre maximálne pohodlie a účinnosť je možné vyberať z niekoľkých veľkostí prsných nástavcov. Je preto dôležité vedieť, aká veľkosť je ideálna vo vašom prípade. Ak pozorujete počas alebo po odsávanie mlieka nasledujúce problémy, mali by ste voliť inú veľkosť tohto nadstavca.

  • Priemer bradavky 17 mm – veľkosť nástavca 21 mm
  • Priemer bradavky 20 mm – veľkosť nástavca 24 mm
  • Priemer bradavky 23 mm – veľkosť nástavca 27 mm
  • Priemer bradavky 26 mm – veľkosť nástavca 30 mm
  • Priemer bradavky 32 mm – veľkosť nástavca 36 mm

Príslušenstvo odsávačky mlieka

Odsávačky sú dodávané s rôznym množstvom príslušenstva. Čím je obstarávacia cena vyššia, tým viac toho v balení nájdete. Ak nechcete investovať do výrobku viac, ako je nutné, môžete si jednotlivé diely zakúpiť samostatne. Dodržiavať by ste mali len jedno pravidlo a to kupovať príslušenstvo rovnakej značky ako je značka vašej odsávačky. Súčasťou balenia môžu byť jednorazové prsné vložky, náhradné dojčenská fľaša, náhradné cumlíky a ďalšie.

Cumlík a viečko

Bývajú súčasťou snáď každého balenia. Umožňujú bábätko nakŕmiť priamo zo zbernej nádoby.

Zásobníky na materské mlieko

Aj toto príslušenstvo býva často v balení, najčastejšie balenie osahuje 2 kusy, môže ich byť však oveľa viac. Možno ich kúpiť aj samostatne. Sú ideálne pre upokojenie mlieka, umožňujú aj zamrazenie.

Vrecká na uskladnenie mlieka

Rovnakú funkciu ako zásobníky umožňujú tiež sáčky. Sú vhodné na uchovávanie mlieka v chladničke i mrazničke, možno ich vložiť do mikrovlnnej rúry. Sáčky bývajú vybavené popisovacím štítkom, na ktorý môžete napísať dátum, kedy bolo mlieko odstriekané. Sú tiež lacnejšie a lepšie skladné.

Pás pre jednoduché odsávanie

Umožňuje odsávanie bez pomocou rúk, možno ho použiť aj v prípade, keď odsávate obe prsia naraz. Pás je k dostaniu v niekoľkých veľkostiach a ho možné prať v práčke.

Kefka

Vďaka rôznym kefkám je ľahké jednotlivé diely odsávačky vyčistiť.

Cestovné taštička

Vhodná najmä pri cestovaní.

Údržba odsávačky

Aby bol proces 100%, musíte pri manipulácii aj čistenie dodržiavať prísne hygienické opatrenia, ktoré sú nutnosťou. Po odsávanie by mal byť prístroj okamžite umytý. Zaschnuté mlieko totiž môže kvasiť a viesť k rozmnoženiu baktérií. Všetky časti dôkladne umyte teplou vodou a použite špeciálnu kefu. Ten by mal byť určený výhradne na tieto účely a niektorí výrobcovia ho k svojim produktom pribaľujú. Nezabúdajte dôkladne umyť aj záhyby a zlé dostupné priestory. Tie sú najviac náchylné k tvorbe nepríjemných baktérií a vírusov. Po vyčistení opláchnite všetky súčiastky v horúcej vode a následne pod prúdom vody studenej. V neposlednom rade nezabúdajte odsávačku podrobiť aspoň na 3-5 minút varu, aby bola zaistená jej sterilizácie. Rozhodne sa nepúšťajte do umývania elektrických častí a motora. Tie do styku s telom neprichádzajú, a navyše im voda nerobí dobre.

Cena odsávačky mlieka

Ako vždy si na konci každého článku rozdelíme tento produkt do cenových kategórií a ukážeme si, čo od aké možno očakávať. Hlavný vplyv na cenu bude mať pri tomto produkte rozdelenia na manuálne a elektrické, preto si dnes rozdelíme ceny len na dve kategórie.

Cena odsávačky mlieka do 60 €

V tejto cenovej kategórie možno nájsť iba manuálne odsávačky, ktoré pri hranici 60 € budú mať svoju požadovanú kvalitu. Dočkáte sa tu všetkých druhov i dvojfázového odsávania.

Cena odsávačky mlieka nad 60 €

Tu sa stretnete ako s luxusnými manuálnymi modelmi, ako aj s elektrickými. Tu už si nájde svoje každý. Cena od 120 € a viac sú odsávačky s mnohými funkciami a veľkým množstvom príslušenstvom. Ponúka toho naozaj veľa, je však na uvážení, či využijete všetko a investície tak nie je zbytočná.

Odsávačky mlieka: Odsávačka a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú odsávačku mlieka. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej odsávačky mlieka pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitnú odsávačku mlieka, ktorá bude fungovať presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady. Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe novej odsávačky mlieka zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík. Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé odsávačky a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom odsávačky mlieka. Dozviete sa tam tiež, ktorá odsávačka mlieka je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať