Menu Zavrieť

Plynové sporáky

plynový sporák

Výber sporáka je vážne dlhodobé rozhodnutie, ktoré treba starostlivo zvážiť pred zakúpením. Na trhu nájdete samostatne stojace aj vstavané modely plynových sporákov.

Sporák je prístroj, ktorý kombinuje varnú dosku a rúru. Toto zariadenie je poháňané plynom, preto jeho inštalácia vyžaduje príslušné povolenia aj prístup k plynovému zariadení.

Nový plynový sporák je dobrou voľbou, ak chceme vymeniť chybný plynový spotrebič za nový a nechceme zasahovať do existujúcej inštalácie a usporiadanie kuchynských spotrebičov. Hoci plynové rúry už nie sú príliš populárne, v nových spotrebičoch sú rozhodne funkčnejšie ako v starších plynových sporákoch. Alternatívou k plynovému sporáku s plynovou rúrou je plynový sporák s elektrickou rúrou. V dnešnej dobe si vyberiete predovšetkým modely, ktoré majú plynovú varnú dosku, však rúra je nahradená elektrickou rúrou. Jedná sa o modernú variantu plynového sporáka.

Voľba medzi plynovým sporákom s plynovou rúrou a sporákom s elektrickou rúrou závisí na individuálnych preferenciách a domácich inštaláciách. Niektorí ľudia dávajú prednosť tradičným šporákom s plynovou rúrou a pre nich sú tieto zariadenia najvhodnejšie.

V tomto článku vám povieme, ktorý plynový sporák si vybrať. Zameriame sa tu tiež na najlepšie modely plynových sporákov (10 najlepších modelov), ich porovnanie, testy a recenzie.

Plynové sporáky: Porovnanie 10 najlepších plynových sporákov podľa hodnotenia zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších plynových sporákov. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto plynové sporáky si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie plynový sporák.

NázovVzhľadObjem rúry (l)Počet horákovDisplejProgramy rúryOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Gorenje K5352XFPlynový sporák Gorenje K5352XF704ÁnoÁno399Zobraziť v obchodoch
AEG CKB56470BWPlynový sporák AEG CKB56470BW584ÁnoÁno329Zobraziť v obchodoch
Electrolux EKK54553OXPlynový sporák Electrolux EKK54553OX544ÁnoÁno319Zobraziť v obchodoch
Mora P 262 AWPlynový sporák Mora P 262 AW704NieNie239Zobraziť v obchodoch
Mora P 161 AWPlynový sporák Mora P 161 AW704NieNie199Zobraziť v obchodoch
Electrolux EKK51350OXPlynový sporák Electrolux EKK51350OX564NieÁno289Zobraziť v obchodoch
Gorenje K6351XFPlynový sporák Gorenje K6351XF654ÁnoÁno469Zobraziť v obchodoch
Gorenje K5241WHPlynový sporák Gorenje K5241WH624NieÁno222,4Zobraziť v obchodoch
Candy CCGM9055PXPlynový sporák Candy CCGM9055PX1005ÁnoÁno799Zobraziť v obchodoch
Mora P 151 BWPlynový sporák Mora P 151 BW704NieÁno194,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia plynových sporákov od ich užívateľov.

Ako vybrať plynový sporák

Na trhu môžete nájsť veľa plynových sporákov s rôznymi parametrami. Vďaka tomu nemusí byť jednoduché sa v týchto parametroch vyznať. Ak nechcete stráviť výberom nového plynového sporáka niekoľko dní, potom je táto nákupná príručka práve pre vás. Pozrieme sa tu na dôležité parametre, ktoré je dobré poznať k výberu nového plynového sporáka.

Rozmery sporáku

Veľkosť plynového sporáka by mala byť zvolená podľa vašich vlastných potrieb a súčasne musíte brať do úvahy veľkostnej obmedzenia vo vašu kuchyňu.

Na trhu nájdete kompaktné sporáky široké až 50 cm, štandardná sporáky široké 60 cm a rozšírené do šírky okolo 90 cm. Čím širšie je plynový sporák, tým priestrannejšie je rúra a tým väčšia je aj varná doska na sporáku.

Počet horákov

Ak varíte veľa, často v mnohých hrncoch naraz, zaujímavým riešením bude nákup 90 cm sporáku, ktorý má 5 až 6 horákov (štandardne sú 4 horáky na plynovom sporáku).

Napájanie plynového sporáka

  • Zabudovaným prípojom plynu
  • Propanbutanové fliaše

Plynový sporák má varnú dosku a rúru napájanú zo siete, tj. Prívodom plynu alebo z propán-butánové fľaše. Zariadenia tohto typu sú veľmi populárne kvôli nízkym prevádzkovým nákladom. Nevýhodou takéhoto zariadenia môže byť to, že na miestach, kde nie je dodávaný zemný plyn, je nutné pravidelne vymieňať tlakovú propánbutánovú fľašu.

Takže stojí za to mať náhradný plynovú fľašu, najmä pred Vianocami alebo sviatkami. Plynové elektrické modely sú tie, v ktorých je varná doska napájaná plynom (sieťovým alebo valcovým) a rúra je elektrická.

Takéto plynové sporáky sú na našom trhu najobľúbenejšie. Po prvé preto, že elektrická rúra je predvídateľnejšie ako plynová rúra a umožňuje lepšie pečenie cesta, zatiaľ čo použitie varnej dosky poháňané plynom je lacnejší.

Potom ešte existujú kombinované sporáky. Kombinované sporáky sú zaujímavým prevedením sporáka. V takomto zariadení má varná doska elektrické horáky a aspoň jeden plynový horák. Rúra je však elektrická.

Plynový sporák: Typ a počet horákov na varnej doske

Veľmi dôležitým aspektom pri výbere plynového sporáka je počet horákov na varnej doske. Plynové spotrebiče môžu mať varnú dosku s tradičnými horáky, ale k dispozícii sú aj keramické verzie. Ide o novinku na trhu, ktorá si získava stále väčšiu obľubu. Najprv kvôli tomu, že takéto dosky sú dosť podobné tým pri elektrickom sporáku.

Pokiaľ ide o kombinované varnej dosky, zvyčajne sa skladajú z 2 až 3 elektrických a 1 až 2 plynových horákov. Štandardné sporáky majú zvyčajne 4 horáky, zatiaľ čo zväčšené majú 5 až 6 horákov.

Výkon horákov a ich zapálení

Každý horák má určitý maximálny výkon, pri ktorom pracuje. Stojí za to vedieť, že plynové horáky majú vyšší výkon ako elektrické horáky, a preto sú účinnejšie.

Na druhej strane majú menší rozsah regulácie výkonu. V prípade elektrických horákov, dokonca aj na najväčších, môžete ľahko nastaviť malé teplo, ktoré mierne uvarí omáčku alebo polievku. Bohužiaľ je to u plynových sporákov o niečo ťažšie.

Pamätajte, že na trhu existujú spotrebiče, ktoré majú plynovú varnú dosku bez typických horákov. Sú podobné elektrickému alebo indukčnému typu. Mnoho ľudí volí toto riešenie, pretože pri varení nemáme kontakt priamo s ohňom. Súčasne sa tieto dosky nelíši výkonom od elektrických sporákov.

Je tiež potrebné venovať pozornosť spúšťaciemu systému horáka. V zásade sú všetky plynové sporáky, dokonca aj tie bez elektrickej rúry, vybavené automatickým zapaľovaním, čo značne uľahčuje prevádzku. Tento spôsob zapaľovač je veľmi praktický. Vďaka tomu nemusíme používať zápalky ani klasický zapaľovač.

Typ roštu pri plynovom sporáku

Pri výbere modelu s klasickými horákmi musíte zvoliť správny rošt. Existujú tri typy roštov – jednodielne, dvojdielne a jednoduché.

Jednodielne rošty

Jednodielne rošty sú tie, kde všetky horáky zdieľajú spoločný rošt. Výhodou tohto riešenia je stabilita a nevýhodou je, že je ťažké umyť takýto prvok v dreze.

Dvojdielne rošty

Na druhú stranu máme dvojdielne rošty, bohužiaľ menej stabilné, ale sú ľahšie na údržbu.

Samostatné rošty

Samostatné rošty sú zaujímavou alternatívou. Potom má každý horák samostatný rošt. Dobre vyrobený prvok bude stabilný, ale bohužiaľ je ľahké nájsť nekvalitné rošty. Venujte pozornosť materiálu, z ktorého je taký rošt vyrobený. Musí byť odolný proti korózii a súčasne sa musí ľahko udržiavať a umývať.

Zabezpečenie

Plynový spotrebič musí mať poistku horáka. Spočíva v skutočnosti, že po zaplavenie horáku alebo v dôsledku väčšieho prúdu vzduchu plameň zhasne a prísun plynu do horáka sa automaticky odreže. Takáto ochrana sa používa u varných dosiek a pecí.

Keramická doska

Ak si vyberiete plynový sporák s plynovou varnou doskou, nie tradičné, ale keramickú, potom stojí za výber model, ktorý nás informuje, že horáky sú stále horúce. Tomu sa hovorí informácie o zvyškovom teple. Medzi ďalšie zaujímavé riešenia patrí blokovanie aktivácie rúry deťmi.

Automatické vypnutie

Niektoré modely plynových sporákov majú tiež systém, ktorý rúru automaticky vypne po niekoľkých hodinách.

Viacvrstvové sklo

V prípade rúry je zaujímavou ochranou je udržiavanie chladných dvierok (viacvrstvové sklo). U týchto modelov teplota dvierok počas pečenia nepresahuje 50 ° C. Je dobré, keď má celá rúra chladiaci systém, ktorý chráni okolité nábytok pred poškodením, a rúru pred prehriatím.

Plynové sporáky: Typ rúry

  • Plynový sporák s elektrickou rúrou
  • Plynový sporák s plynovou rúrou

Plynové sporáky môžu mať plynovú alebo elektrickú rúru.

Modely s elektrickou rúrou sú rozhodne populárnejšie a jednoduchšie na používanie a rovnomerne sa zahrievajú.

Plynové rúry sa horšie zahrievajú a je ťažké sa ho naučiť správne regulovať. To je dôležité najmä pre ľudí, ktorí pečú náročnejšie koláče a sušienky, kde je zásadné dosiahnuť správnej teploty v rúre.

Energetická trieda plynového sporáka

Ak zvolíte plynový sporák s elektrickou rúrou, venujte pozornosť energetickej triede označené písmenami na škále od A do G.

  • A – energeticky najúčinnejšie
  • G značí najmenej úsporný sporák.

Dvere rúry

Pri plynových sporákov má väčšina rúr systém otvárania smerom nadol, aj keď nájdete aj také, ktoré majú otváranie smerom do boku.

Je dôležité, aby dvere boli ťažké a pre dieťa je bolo ťažké otvoriť.

Ďalším prvkom rúry sú vodítka. Stojí za výber teleskopických vodidiel, ktoré sú pohodlnejšie a zaručujú väčšiu bezpečnosť.

Funkcie rúry a plynového sporáka

Je dobré, keď má rúra niekoľko rôznych nastavení (funkcií) a programov. Plynové verzie rúr majú zvyčajne menší rozsah nastavenia, a preto sú elektrické modely tak populárne.

Je dobré, keď má rúra funkcie horúceho vzduchu, ventilátora, systém pre výber rôznych možností pečenia a dostatočne široký teplotný rozsah.

Ovládacie prvky a ovládanie plynového sporáka

Plynové sporáky sú k dispozícii s displejom a klasickými gombíky, ktoré sú často kombinované s displejom. Na displeji plynového sporáka by mali byť hodiny a časovač.

Tlačidlo s teplotným rozsahom

Pri výbere plynového sporáka sa uistite, že gombík rúry má teplotné značky. Stále môžete nájsť modely s gombíkom pre nastavenie úrovne ohrevu – slabé, silné, veľmi silné. Potom je ťažšie piecť, keď nevidíte teplotný rozsah. To zvyčajne platí pre plné plynové modely.

Detská poistka

Odporúčame zvoliť spotrebiče, ktoré majú zámok gombíka, aby deti nemohli spustiť rúru.

Cena plynového sporáka

Cena je veľmi dôležitým parametrom pri výbere plynového sporáka. Plynové sporáky sú značne lacnejšie ako drahšie elektrické sporáky. Zameriame sa tu na hlavnej cenovej kategórie a povieme si, čo jednotlivé cenovej hladiny ponúkajú.

Cena plynového sporáka do 200 € s DPH

Tie najlacnejšie plynové sporáky môžete zakúpiť už za cenovku, ktorá neprekročí 200 € s DPH. Čo vám táto cenová kategória ponúkne? Nehľadajte tu extra pokročilé funkcie. Tieto modely majú veľmi základné ovládanie. Niektoré modely ani nemajú rozsah teploty na prepínačoch.

Cena plynového sporáka od 200 € s DPH do 400 € s DPH

Tu si vyberiete už kvalitnejšie modely, ktoré ponúkajú zaujímavé funkcie ako je rozmrazovanie alebo automatické zapaľovanie horákov. Modely ponúkajú tiež aj veľmi dobré zabezpečenie.

Cena plynových sporákov nad 400 € s DPH

Ak sa pozrieme na modely, ktoré presahujú svojou cenovkou 400 €, potom zistíme, že tieto modely ponúkajú najviac funkcií, displej, veľmi pokročilé bezpečnostné funkcie a mnoho ďalšieho. Vyberiete si tu aj profesionálne plynové sporáky. Modely v tejto cenovej kategórii ponúkajú aj veľký objem rúry.

Plynové sporáky a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový plynový sporák. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového plynového sporáka pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady a upečiete v plynovom sporáku mnoho chutných pokrmov.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového plynového sporáka zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom plynového sporáka. Dozviete sa tam tiež, ktoré plynové sporáky sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať