Menu Zavrieť

Odpadkové koše

Odpadkový kôš

Kôš na odpadky nájdete v každej domácnosti. Čo robiť, ak je vaša stará karta zastaraná? Kúpite si nový. Samozrejme, na trhu je teraz množstvo rôznych košov. Ktorý si vybrať? Teraz už nie je voľba taká jednoduchá. Výber správneho koša nie je vždy jednoduchý, preto sme napísali tento článok, ktorý vám pomôže pri výbere nového koša. Analýzou spotrebiteľských recenzií sme zistili, ktoré koše na odpadky sú najobľúbenejšie.

Koše na odpadky: Porovnanie 10 najlepších odpadkových košov podľa hodnotení, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších odpadkových košov. Ako sme tieto koše vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto koše na odpadky zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si zoradiť koše podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšie a najlepšie koše na odpad.

NázovVzhľadObjem (l)Typ otváraniaMateriálOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
KIS Chic Bin 50 lOdpadkový kôš KIS Chic Bin 50 l50PedálPlast27,00Zobraziť v obchodoch
KIS Chic Bin 35 lOdpadkový kôš KIS Chic Bin 35 l35PedálPlast24,90Zobraziť v obchodoch
Heidrun 60 lOdpadkový kôš Heidrun 60 l60RučnePlast14,10Zobraziť v obchodoch
Rotho Twist 50 lOdpadkový kôš Rotho Twist 50 l50RučnePlast10,40Zobraziť v obchodoch
Lamart Sensor LT 8021 30 lOdpadkový kôš Lamart Sensor LT 8021 30 l30BezdotykovýNerezová oceľ56,00Zobraziť v obchodoch
Rotho Twist 25 lOdpadkový kôš Rotho Twist 25 l25RučnePlast8,20Zobraziť v obchodoch
KIS CHIC BIN 60 lOdpadkový kôš KIS CHIC BIN 60 l60PedálPlast28,90Zobraziť v obchodoch
LAMART SENSOR LT8044 45LOdpadkový kôš LAMART SENSOR LT8044 45L45BezdotykovýNerezová oceľ61,50Zobraziť v obchodoch
Lamart Sensor LT 8022 42 lOdpadkový kôš Lamart Sensor LT 8022 42 l42BezdotykovýNerezová oceľ65,00Zobraziť v obchodoch
Helpmation GYT 40-1Odpadkový kôš Helpmation GYT 40-140BezdotykovýNerezová oceľ99,00Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia košov od ich používateľov.

Ako si vybrať odpadkový kôš?

Odpadkový kôš je jedným z najčastejšie používaných predmetov v našej domácnosti. Hoci sa zdá, že výber takéhoto výrobku je pomerne jednoduchý, mnohí z nás zabúdajú na dôležité parametre, ktoré by sme mali pri kúpe nového koša dodržiavať.

Dobrý odpadkový kôš nám umožní nielen ľahko vysypať odpadky, ale aj ich triediť, čo nám umožní účinne sa starať o životné prostredie. Preto sme pre vás pripravili tento článok, v ktorom vám poradíme, ako si vybrať najlepší odpadkový kôš.

Rozmery koša

Základným parametrom, ktorým by ste sa mali riadiť pri výbere odpadkového koša, je jeho veľkosť. Jeho veľkosť závisí od počtu osôb a veľkosti miestnosti, v ktorej má byť uložený. V prípade takéhoto výrobku platí, že čím väčší, tým lepší. Čím je väčšia, tým dlhšie trvá, kým sa naplní. Kúpa 240-litrového koša môže byť spojená s nepríjemným hnilobným zápachom, ktorý určite priláka hmyz. Preto je lepšie investovať do menšieho koša, ktorý je potrebné vyprázdňovať každých pár dní. Takýto objem je približne 60 litrov. Ušetríte tak miesto pre ďalšie koše na triedenie papiera, skla alebo plastov.

Materiál odpadkového koša

Kvalita tohto typu odpadkového koša závisí od materiálu, z ktorého je vyrobený. Najbežnejšie materiály, z ktorých sa vyrábajú odpadkové koše, sú:

Koše drevené – sú vhodné len na triedenie suchého odpadu, napríklad papiera. Takýto odpadkový kôš nie je vhodný na mokrý odpad, aj keď používate vrecia. Existuje vysoké riziko, že drevo absorbuje výpary, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný zápach aj po vyprázdnení dreveného koša.

Kovové koše – sú rovnako obľúbené ako plastové modely, ale na rozdiel od nich sú odolnejšie. Tento typ koša je odolný voči mechanickému poškodeniu, napríklad poškriabaniu. Na druhej strane sú veľmi ťažké, čo môže byť problém pri vyprázdňovaní koša.

Plastové koše – ide o najobľúbenejšie modely dostupné v obchodoch. Vďaka ich nízkej hmotnosti sa ľahko vyprázdňujú a prepravujú. Bohužiaľ, po dlhšom používaní má plast tendenciu opotrebovať sa, čo vedie k drsnému povrchu, ktorý nie je príliš odolný voči vlhkosti a svetlu.

Typy košov

Okrem základných modelov existuje niekoľko typov košov, ktoré sa líšia účelom a funkciou. Medzi nimi môžeme rozlíšiť tieto typy košov.

Koše pre deti – určené na používanie deťmi. Takto môže rodič rýchlo a efektívne naučiť batoľa triediť odpad. Modely týchto košov sa od tradičných košov líšia malými rozmermi a zaujímavým dizajnom.

Skriňový úložný kôš – zvyčajne má štvorcovú základňu, ktorá uľahčuje skladovanie a umožňuje ušetriť viac miesta v skrini. Je určený na triedenie odpadu, ako je odpadový papier, plasty, farebné a biele sklo. Preto sa väčšina modelov dostupných na trhu dodáva v rôznych farbách, ktoré uľahčujú rozlíšenie ich účelu: žltej, zelenej, bielej a modrej.

Na kúpeľňový odpad – umiestňujú sa v kúpeľni alebo na WC. Sú určené na triedenie hygienického odpadu, ako sú vatové tampóny, vložky alebo hygienické vložky. Takýto kôš by mal byť relatívne malý, aby v miestnosti zaberal čo najmenej miesta. Okrem toho je dôležité, aby mal kryt, vďaka ktorému zariadenie vyzerá veľmi esteticky. Zabráni sa tým aj úniku nepríjemných pachov z vnútra koša.

Spôsob otvárania koša

Kôš môžete otvoriť v podstate tromi spôsobmi. Aké sú? Pozrime sa na to teraz.

  • Pedálový odpadkový kôš – klasický spôsob otvárania koša. Na otvorenie koša stúpnete nohou na pedálový mechanizmus. Potom ho musíte zavrieť rukou.
  • Ručné otváranie veka – veko musíte otvárať a zatvárať rukou (môže sa vyklopiť alebo vyklopiť). Čo je niekedy nepríjemné, ak je kôš špinavý alebo vás bolí chrbát a nechcete sa oprieť o kôš.
  • Kôš so senzorom – Kôš je vybavený senzorom. Nemusíte sa ho vôbec dotýkať a kôš sa otvára a zatvára sám. Nevýhodou je, že kôš je napájaný elektrinou (klasicky batérie AA) a je tiež o niečo drahší ako mechanické metódy.

Dizajn odpadkového koša

Dôležitým parametrom, ktorému treba venovať pozornosť, je aj dizajn koša. Hoci to nie je predmet, ktorý by mal byť ozdobou nášho domova, mal by byť estetický, a čím menej nápadný, tým lepší. Preto musí byť dobre vyrobený, aby sa odpadky nevysypali ani pri plnom zaťažení. Okrem toho by ste mali venovať pozornosť aj farbe konkrétneho modelu. Koše na triedený odpad by mali byť farebne odlíšené: biele na biele sklo, zelené na farebné sklo, žlté na plasty a modré na papierový odpad. Takéto používanie nám umožňuje efektívne recyklovať odpad.

Vrecia na odpadky

Hoci väčšina košov nevyžaduje používanie vriec na odpadky, pri vyprázdňovaní vedra je to veľmi pohodlné. Vrecká sú v obchodoch dostupné v objemoch od 0,5 litra až po niekoľko desiatok litrov. Niektoré z nich sú aj parfumované, čo účinne neutralizuje nepríjemný zápach odpadu.

Aký je najlepší odpadkový kôš?

Ktorý typ je pre našu domácnosť najvhodnejší, závisí od počtu obyvateľov a dennej produkcie odpadu. Ak musíte svoj súčasný kôš vyprázdňovať každé dva dni, možno vás bude lákať kúpiť si model s väčšou kapacitou. Opak je pravdou, ak nemáte veľa odpadu. Dôležité je tiež nezabudnúť na správne triedenie odpadu zakúpením špeciálnych kontajnerov pre jednotlivé druhy odpadu.

Cena odpadkového koša

Cena košov sa líši v závislosti od parametrov, ako je ich kapacita, materiál, z ktorého sú vyrobené, a dizajn. Najlacnejšie plastové modely stoja vrátane DPH od 2 do 4 €. Estetickejšie sú koše z nehrdzavejúcej ocele, s vekom a silikónovými prvkami. Za takýto výrobok zaplatíme od niekoľko jednotiek eur do viac ako 20 € s DPH. Niektoré modely môžu stáť aj niekoľko desiatok eur s DPH.

Koše na odpadky a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový odpadkový kôš. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového odpadkového koša pomohli a že si teraz vyberiete kvalitný výrobok, ktorý vám dlho vydrží.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si zakúpite nový produkt koš na odpadky v jednom z online obchodov a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé koše a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom koša. Môžete tam tiež zistiť, ktoré koše na odpadky sú kde zakúpené a za akú cenu sa predávajú v rôznych obchodoch.

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať