Menu Zavrieť

French pressy

french-press

Ste milovníci čiernej kávy a otravuje vás usadenina usadzujúce sa na dne hrnčeka? French press kanvička tento problém vyrieši, keďže nasypete kávu na dno a zalejeme horúcou vodou. Po chvíľke lúhovania sa vzniká čistá čierna káva a to bez jediného kúska zrniečka.

Na trhu sú dve varianty týchto konvičiek a to v skle a v nerezu. Pred kúpou french presse by ste sa mali zamyslieť na niekoľkých parametre a to predovšetkým na veľkosť, pretože sa predávajú kanvičky menšie, ktoré vychádza na jednu rannú kávu, alebo vo väčšej variante s ktorou pohostíte naraz aj zvyšok rodiny, alebo návštevu.

O dôležitých parametroch french presse a tiež spôsobu prípravy sa zabavíme v nasledujúcom článku. Súčasťou výberu french presse je tiež samozrejme predstava ceny, ktorú si rozdelíme klasicky do troch kategórií a ukážeme si, čo od aké možno očakávať.

French press: Porovnanie 10 najlepších prístrojov na kávu french press podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších french pressov. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto french press sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto french press prístroja si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie french press na prípravu kávového nápoja.

NázovVzhľadObjem (v ml)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
French press TESCOMA TEO 0,6 lFrench press French press TESCOMA TEO 0,6 l60018,90Zobraziť v obchodoch
French press TESCOMA TEO 1,0 lFrench press French press TESCOMA TEO 1,0 l100022,90Zobraziť v obchodoch
French press Bialetti 350mlFrench press French press Bialetti 350ml35021,99Zobraziť v obchodoch
French press Renberg 800 mlFrench press French press Renberg 800 ml8007,42Zobraziť v obchodoch
BANQUET Clara 1lFrench press BANQUET Clara 1l10006,44Zobraziť v obchodoch
BANQUET Connie 1lFrench press BANQUET Connie 1l100010,20Zobraziť v obchodoch
Banquet Stacey 1lFrench press Banquet Stacey 1l100014,50Zobraziť v obchodoch
Lamart LT7048 1 lFrench press Lamart LT7048 1 l10006,90Zobraziť v obchodoch
Ilsa 350mlFrench press Ilsa 350ml3509,30Zobraziť v obchodoch
Kitchen Craft Le'Xpress SingleFrench press Kitchen Craft Le100029Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia french pressov od ich užívateľov.

Ako vybrať french press?

Tento vynález má bohatú históriu, ktorá sa viaže k začiatku 19. storočia sa vnikom vo Francúzsku. Neskôr sa tento variant prípravy kávy rozšírila do celého sveta a dnes je veľmi obľúbenou súčasťou prípravy čiernej kávy.

Je to veľmi praktický a rýchly spôsob, kde vzniká čistá káva bez usadeniny, čo má aj zdravotné benefity. Keďže sa nápoj nefiltruje cez rôzne papiere, vzniká tak čistá vodnatejší káva s naozaj výraznou arómou. Keďže je príprava naozaj jednoduchá a obstarávacia cena kanvičky je v celku nízka, je to veľmi obľúbený pomocník aj v 21. storočí.

Ak ste sa teda rozhodli ku kúpe tohto vynálezu, je potreba hľadieť len na pár parametrov, v ktorých sa dá ľahko vyznať. Komponenty si podrobnejšie rozoberieme nižšie v tomto článku.

French press je aj multifunkčné. Ak nie ste horlivý milovník kávy, ale radšej si pochutnáte na dobre vylúhované čaji, tak sa vám french press môže hodiť.

French press a jeho komponenty

Ako už bolo povedané vyššie, u tejto kanvičky nie je zložité sa v komponentoch, čiže parametroch vyznať, ale aj cez to sa vám na trhu objaví hneď niekoľko variantov. Tieto varianty sa líšia predovšetkým materiálom, veľkosťou a celkovým dizajnom.

Materiál

French press sa vyrába predovšetkým v dvoch variantoch a to zo skla, či nerezu. Každý z nich mávajú i plastové prvky, ako je napríklad úchytka, či veko.

Nerez

Nerezová variant je obľúbenejšie, pretože je ľahší a ľahšiu na údržbu. Šmuhy nie sú na rozdiel od skla viditeľné. Praktickejšie je aj z dôvodu prenosu. Ak budete chcieť kanvičku voziť aj na cesty, tento materiál je vhodnejšie, pretože je oveľa odolnejší ako sklenená variant.

Sklo

Sklenený french press sa kupuje predovšetkým do domácnosti, kde tiež zostane a nebude sa prenášať. Sklenená konvička býva mnohokrát shledávaná ako designovější kúsok, pretože pr lúhovania vidíte do celého procesu. Veľkou nevýhodou však býva údržba, ako je tomu u väčšiny sklených výrobkov.

Veľkosť french presse

U veľkosti záleží predovšetkým na vašej preferenciu, pretože si musíte rozmyslieť, pre koľko osôb budete nápoj v jednej chvíli pripravovať. Ak tápate nad veľkosťou, odporúča sa kupovať radšej väčšie variantu, pretože na rozdiel od moka kanvičky, nie je u french presse podmienka naplniť celý obsah nádržky až po okraj k dosiahnutiu dokonalého nápoja.

Ak vyberáte french press pri príprave čaju, určite siahnite po väčších variantoch.

 • Objem do 150 ml – Taký french press je vhodný pre jednu osobu.
 • Objem do 300 ml – Vhodný pre dve osoby v prípade prípravy kávy, ak v ňom chcete pripravovať čaj, bude skôr len pre jednotlivca.
 • Objem do 600 ml – Vhodný pre 2 až 4 ľudí. Veľkosť tohto french presse by sa dala považovať za najuniverzálnejší.
 • Objem do 800 ml – Takto veľký french press je vhodnejšie pre väčšie rodiny alebo pre prípad, že sa zíde viac hostí.
 • Objem nad 800 ml – French pressov vo veľkosti nad 800 ml nájdete na trhu už menej a sú vhodné pre veľký počet ľudí.

French press a jeho dizajn

Táto kanvica nemusí byť len dokonalý pomocník, ale tiež pekný dizajnový kúsok a doplnok vašej kuchyne. Z veľkej časti môže Frenchpress za svoj úspech aj vďaka svojmu vzhľadu, ktorý kuchyni dodáva šmrnc.

Na trhu nájdete určite spoustuu kúskov s rôznymi ozdobnými prvkami, ale dbajte pri výbere predovšetkým na praktickosť a kvalitu výrobku.

Zvlášť sa vyhýbajte plastovým kanviciam, ktoré nevydržia dlhší čas a navyše uvoľňujú do vašej kávy mikroplastu.

Ako sa líši french press od Moka kanvičky?

Tieto dva pomocníkov si ľudia časť pletú, ale spôsob prípravy kávy majú úplne odlišný. Jediné, čo majú spoločné je jednoduchý spôsob prípravy kávy a tiež nízka obstarávacia cena. Poďme si teda vysvetliť základné rozdiely.

Moka kanvička

V moka kanvičke možno pripraviť naozaj silná, ale aj malá káva. Obvyklý objem kávy býva okolo 30ml, chuťovo pripomína skôr espresso a pripravuje sa pod miernym tlakom. Moka kávička sa skôr spája s Talianskymi predkami.

French press

Káva z french presse býva vodnatejší a o niečo slabšia, ako z moka kanvičky. Nie je pripravovaná pod tlakom a navyše z jednej várky vyjde väčší objem výsledného produktu.

Ako prebieha príprava kávy vo french presse?

Príprava kávy vo french presse je veľmi jednoduchá a tak sa v posledných desaťročiach stala veľmi obľúbeným spôsobom prípravy kávy i čaju. V oboch prípadoch je príprava rovnaká a skladá sa z nasledujúcich krokov:

 1. Do kanvice nasypete čaj alebo kávu. Množstvo záleží na tom, čo máte najradšej, ale približne dve kávové lyžičky na osobu.
 2. Uvaríte vodu a zalejete s ňou kávu či čaj. Ideálna teplota sa pohybuje okolo 96 stupňov Celzia.
 3. Necháte nápoj chvíľu lúhovať.
 4. Po štyroch minútach zamiešate.
 5. Potom pomaly stláčate piest až úplne na dno.
 6. Nápoj je hotový, môžete ho servírovať.
 7. Po každom použití kanvicu dôkladne opláchnite, zaistíte ju tak dlhšiu životnosť.

Vhodná káva a jej hrubosť

Pre dokonalý nápoj je predovšetkým potrebné vybrať dokonalú kávu. Keďže sa na trhu s kávou stretávame s nespočetným množstvom druhov a chuťou, je veľmi ťažké vybrať tú pravú pre vás a ešte ťažšie je vymyslieť univerzálny návod na to, ako jej nájsť a vybrať.

Všeobecne sa pre french press vyberá káva, ktorá spĺňa tieto podmienky:

 • Káva pre french press by mala byť na hrubo zomletá. Ak vlastníte prístroj s jemnejším sitkom, môže byť mletie o niečo jemnejšie.
 • Kvalitnejší kávu zoženiete v menších obchodoch špecializovaných práve na kávu.
 • Nekupujte veľké množstvo, pretože zrná časom strácajú arómu. Ideálne je kúpiť na raz také množstvo, ktoré zvládnete vypiť do 14tich dní.
 • Najlepšie je čerstvo zomletá káva, ak máte teda možnosť, môžete si ju vždy pred prípravou namlieť sami. Ak doma mlynček nemáte, namelú vám ju v každom špecializovanom obchode s kávou, poprípade môžete kúpiť už namletú zo supermarketu.

Aká je cena french presse?

Ako už býva zvykom, prístroj si rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme si, čo od aké možno očakávať. U french pressov nie je múdre siahať po najlacnejších variantoch, pretože vám prístroj nevydrží moc dlho a kvalita výrobkov má obrovský vplyv na výslednú chuť kávy. French press nebývajú moc drahé a tak je dobré investovať aspoň do zlatej strednej cesty, ktorá začína na 20 € a vyššie.

Cena french presse od 12 € do 24 €

S cenou začínajúcou už na 7 € kúpite väčšinou plastový, alebo sklenený prístroj s plastovými prvkami. Ich objem býva sotva na jednu kávu, takže ak pripravujete niekoľko ranných káv naraz, nie je to praktická voľba.

Cena french presse od 24 € do 60 €

V tejto kategórii už nájdete french pressy z veľmi kvalitných materiálov a možno v nich nájsť aj pár dizajnových kúskov. Čo sa týka samotného objemu, už budete mať tiež širší výber.

Cena french presse nad 60 €

Ak ste naozajstný milovník kávy a zakladáte si na perfektnom pomocníkovi, ktorý s vami bude ešte dlhé roky a navyše bude mať nadčasový a originálny dizajn, pravdepodobne zablúdite do tejto cenovej kategórie. Tu budete mať na výber z celého sortimentu, ktorý možno nájsť.

Tieto french press sa väčšinou kupujú do reštaurácií a kaviarní, pretože sú pre bežných užívateľov v domácnosti príliš a zbytočne drahé.

French press: French press a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový french press. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového french presse pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné french press, ktorý vydrží presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady a pripravíte s ním mnoho výbornej kávy, ktorá očarí nielen vás, ale aj vaše známe.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového french presse zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom french presse na prípravu výbornej kávy. Dozviete sa tam tiež, ktorý french press je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať