Menu Zavrieť

Chladničky

Chladnička

Porovnanie tých najlepších chladničiek

1. miesto

5/5
Chladnička Samsung RB36T675CWW

Samsung RB36T675CWW

Orientačná cena s DPH
611,8 €

2. miesto

5/5

Samsung RB36T675CSA

Orientačná cena s DPH
632,5 €

3. miesto

5/5

LG GBP31DSLZN

Orientačná cena s DPH
599 €

4. miesto

5/5

Samsung RB38T672CSA

Orientačná cena s DPH

699 €

5. miesto

5/5

LG GMX844MCKV

Americká chladnička

Orientačná cena s DPH
1 899 €

Chladnička je základným spotrebičom v domácnosti. Udržuje totiž naše potraviny čerstvé, čo je jedna zo základných potrieb každého človeka. Vždy, keď sa sťahujeme do nového bytu alebo domu, prvá vec, na ktorú automaticky myslíme, je chladnička. Chladnička je tiež spotrebič, ktorý spotrebuje väčšinu elektrickej energie v domácnosti. Aj v tomto ohľade by sme si ho mali starostlivo vyberať. Tak, aby nebol príliš „chamtivý“ na svoju veľkosť, ale zároveň tak akurát pre naše potreby a potreby našej rodiny. Platíme príliš veľa za prevádzku predimenzovanej chladničky, bez ohľadu na to, koľko + má za písmenom A na energetickom štítku (hoci energetické štítky sú faktorom, ktorý sa nedávno zmenil, takže teraz je pravdepodobnejšie, že bude bez +.)

Na trhu je viac druhov chladničiek a okrem ďalších funkcií alebo štýlu vnútorného usporiadania si môžeme vybrať aj podľa dizajnu vrátane rôznych farieb. Chladničky môžu byť voľne stojace alebo vstavané, ktoré majú spartánsky, pomerne nezaujímavý vzhľad. V ich prípade to však nevadí, pretože konečný dizajn zvyčajne dotvára dekor dvierok, ktorý ladí so zvyškom kuchyne.

Väčšina chladničiek je kombinovaná s mrazničkou, ale môžete si vybrať aj také, ktoré mrazničku nemajú. Tie sa nazývajú monoklimatické. V posledných rokoch sa stali veľmi populárnymi aj chladničky s retro vzhľadom, ktoré vyzerajú ako pôvodné klasické modely z 50. a 60. rokov minulého storočia. Jediný rozdiel je v tom, že sú oveľa, oveľa úspornejšie. Ďalším typom je americká chladnička, ktorá má dve dvere proti sebe a klasickú vertikálne rozdelenú chladničku s mrazničkou. To znamená, že tieto dve časti nie sú nad sebou, ale vedľa seba. Takáto chladnička zaberá veľa miesta, ale je praktická pre väčšiu rodinu.

Najpredávanejšie chladničky: Porovnanie 10 najlepších chladničiek podľa hodnotení, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších chladničiek. Ako sme tieto najpredávanejšie chladničky vyberali? Vyberali sme ich podľa hodnotení a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto chladničky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť chladničky podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšiu a zároveň najlepšiu chladničku.

NázovVzhľadTypSpotreba energie za rok (kWh)Čistý objem chladničky (l)Čistý objem mrazničky (l)Približná cena (s DPH)Dostupnosť
Samsung RB36T675CWWLednice Samsung RB36T675CWWKombinovaná chladnička166251114611,1Zobraziť v obchodoch
Samsung RB36T675CSALednice Samsung RB36T675CSAKombinovaná chladnička166251114623,5Zobraziť v obchodoch
LG GBP31DSLZNLednice LG GBP31DSLZNKombinovaná chladnička253234107559Zobraziť v obchodoch
Samsung RB38T672CSALednice Samsung RB38T672CSAKombinovaná chladnička169276114699Zobraziť v obchodoch
Whirlpool W5 921E OX 2Lednice Whirlpool W5 921E OX 2Kombinovaná chladnička249261111468Zobraziť v obchodoch
BEKO BCSA285K3SNLednice BEKO BCSA285K3SNKombinovaná chladnička19313278343,6Zobraziť v obchodoch
Beko RCSA300K30WNLednice Beko RCSA300K30WNKombinovaná chladnička28320595309Zobraziť v obchodoch
Whirlpool ART 66102Lednice Whirlpool ART 66102Kombinovaná chladnička22619479469Zobraziť v obchodoch
LG GMX844MCKVLednice LG GMX844MCKVAmerická chladnička3932882201899Zobraziť v obchodoch
Beko CSA270M31WNLednice Beko CSA270M31WNKombinovaná chladnička27517587299Zobraziť v obchodoch

Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenie chladničiek od ich používateľov.

Ako vybrať chladničku?

V nasledujúcej kapitole sa pozrieme na to, aké parametre treba použiť pri výbere chladničky do kuchyne a čo treba zohľadniť pri kúpe konkrétneho modelu.

Chladnička podľa veľkosti rodiny

Prvým aspektom výberu je prirodzene veľkosť. Vyberte si chladničku podľa veľkosti rodiny alebo počtu členov domácnosti. Ak v dome alebo byte bývate dvaja, nemá zmysel investovať do americkej chladničky. Možno len vtedy, ak máte časté návštevy, ktoré rady varia. Americkú chladničku budete s väčšou pravdepodobnosťou používať, ak máte aspoň dve deti. Ako domácnosť s jedným členom si vystačíte s monoklimatickou chladničkou alebo chladničkou kombinovanou s jednou mraziacou zásuvkou. Väčšina domácností však bude spokojná s bežnou kombinovanou chladničkou, ktorá ponúka dobrý pomer úžitkového priestoru a spotreby energie.

Typy chladničiek

V tejto časti zistíme, aké typy chladničiek rozlišujeme. Niektoré z nich sme už načrtli vyššie, ale teraz ich zhrnieme úplne.

Americké chladničky

Vlajkovou loďou medzi chladničkami bývajú tradične chladničky z nehrdzavejúcej ocele, ale výnimkou nie sú ani iné možnosti. Výhodou amerických chladničiek je veľký priestor na chladené aj mrazené potraviny. Na druhej strane nevýhodou je pomerne vysoká spotreba spôsobená týmto veľkým priestorom. Preto musíte vopred vedieť, či budete americkú chladničku skutočne používať. Tento typ chladničky je zvyčajne vertikálne rozdelený tak, že chladiaca časť je naľavo a mraziaca časť napravo. Okrem skladovania potravín môže americká chladnička slúžiť aj na iné účely – celkom dobre funguje s príslušenstvom, ako je dávkovač nápojov, výrobník ľadu alebo dávkovač vody.

Oceníte aj štýlový dizajn týchto chladničiek – najmä v moderných domácnostiach sa takýto spotrebič môže stať šperkom interiéru. V porovnaní s bežnými kombinovanými chladničkami sú však americké chladničky pomerne drahé, ťažké a hlavne zaberajú veľa miesta. Preto je tento typ chladničky vhodnejší do väčších kuchýň v rodinných domoch. Ak máte klasický panelový byt, takéto riešenie nie je úplne ideálne. Zároveň väčšinu takýchto chladničiek musí inštalovať odborná firma, takže sa opäť predražia.

Špeciálnym typom americkej chladničky je takzvaná chladnička French Door. Tá má zvyčajne dvojité dvere v hornej chladiacej časti a jednu alebo dve zásuvky v dolnej mraziacej časti.

Kombinované chladničky

Kombinované chladničky – pravdepodobne najpraktickejšie riešenie pre každodenné rodinné použitie. Veľkosť takejto chladničky vyhovuje typickej veľkej rodine so štyrmi až šiestimi členmi, navyše v tejto kategórii je na výber najviac možností, takže si môžete prispôsobiť konkrétny spotrebič podľa svojich predstáv. Ako sme už spomenuli, kombinovaná chladnička ponúka pravdepodobne najlepší pomer spotreby energie a úložného priestoru. Ide o jeden z najpredávanejších typov.

V tejto kategórii platí pravidlo, že si vždy vyberte spotrebič, ktorý je o niečo väčší, než momentálne potrebujete, aby ste mali určitú rezervu pre prípad, že sa vaša rodina rozrastie o nového člena alebo budete chcieť chladničku využiť na nové účely (napríklad na uskladnenie mäsa zo zabíjačky, sezónnej zeleniny atď.).

Väčšina kombinovaných chladničiek má mrazničku v spodnej časti (existujú však aj kombinované chladničky s mrazničkou v hornej časti). Mraziaci priestor je zvyčajne menší ako chladiaci priestor a zvyčajne má tri zásuvky. Veľkosť mrazničky sa pri tomto type chladničky niekedy považuje za nevýhodu – ak máte napríklad tendenciu skladovať mäso zo zabíjačky, budete si musieť priplatiť za pultovú mrazničku.

Na rozdiel od amerických chladničiek sa kombinované chladničky nedodávajú s dávkovačom chladených nápojov alebo výrobníkom ľadu, ale vo väčšine prípadov to nevadí. Takéto chladničky majú zvyčajne jeden alebo dva kompresory, pričom chladničky s dvoma kompresormi sú drahšie. Je to aj preto, že keď sa chystáte odmrazovať napríklad mrazničku vo verzii s jedným kompresorom, musíte zároveň „odmrazovať“ chladničku.

Monoklimatické chladničky

Ďalší typ chladničky, monoklimatická chladnička, úplne postráda mrazničku. Pre niektorých je to výhoda, v neposlednom rade kvôli spotrebe elektrickej energie. Ak teda mrazničku doma na nič nepoužívate, možno by ste mali zvážiť kúpu monoklimatickej chladničky. Okrem toho sa tento typ chladničky v poslednom čase pridáva do domácností ako druhá chladnička na uskladnenie vína. V skutočnosti stojí o niečo menej ako klasická chladnička na víno a plní podobnú funkciu.

Monoklimatické chladničky nájdete v menších baleniach, napríklad v hoteloch, kde nepotrebujete skladovať mrazené mäso alebo pizzu, ale oceníte bar s chladenými alkoholickými a nealkoholickými nápojmi.

Jednodverové chladničky s mrazničkou

Jednodverové chladničky sú už nejaký čas tiež populárne, a hoci na prvý pohľad vyzerajú ako monoklimatické chladničky, rozdiel je v tom, že vo vnútri sa nachádza malá mraziaca zásuvka. Sem sa vám zmestí niekoľko hotových jedál, čipsy alebo možno pizza. Pre jednu osobu alebo dvojčlennú domácnosť je to ideálne riešenie, ktoré nespotrebuje príliš veľa energie. Podobné chladničky sú vhodné do jedální a kuchýň vo firmách s menším počtom zamestnancov. Alebo pre chaty a chalupy. Jednodverové chladničky sa nazývajú aj „malé chladničky s mraziacim priestorom“.

Retro chladničky

Už sme spomenuli, že špecifickým typom chladničiek sú retro modely, ktoré sa líšia viac-menej len dizajnom. Okrem „starého“ vzhľadu je často k dispozícii široká škála farieb (samozrejme, v závislosti od výrobcu), ale zvyčajne musíte počítať s vyššou cenou ako pri porovnateľnej minimalistickej chladničke od rovnakého výrobcu. Tieto chladničky sú prirodzene vhodné najmä do kuchýň, ktoré sú úplne v retro štýle. Z hľadiska veľkosti sú tieto kúsky prirodzene univerzálne, takže si môžete vybrať malú „hotelovú“ chladničku alebo obrovskú retro americkú chladničku.

Pultové chladničky

Kategória pultových chladničiek sa čiastočne prekrýva s klasickými jednodverovými chladničkami s mrazničkou alebo monoklimatickými chladničkami. Niektoré chladničky na pulte sú však prístupné zhora a vyzerajú trochu ako chladiace boxy v obchodoch s potravinami. Sú praktické, napríklad keď potrebujete chladničku do špajze alebo na chatu či do študentského bytu. Modely v tejto kategórii môžu patriť k tým hlučnejším.

Zabudovaná chladnička

Vstavané chladničky sú určené pre zákazníkov, ktorí majú kuchyňu navrhnutú na mieru a nechcú, aby chladnička bola hlavným dizajnovým prvkom ich kuchyne. Naopak, vstavaná chladnička má jednoducho zabudované dvierka v dizajne kuchyne a jej účelom je, aby bol spotrebič pekne skrytý a nenápadný. Výhodou je jednotný, čistý vzhľad kuchyne, nevýhodou je potreba profesionálnej inštalácie. Dôvodom je čiastočne zabezpečenie dostatočného prúdenia vzduchu pre chladničku v pridelenej skrini, aby sa spotrebič zbytočne neprehrieval a neznehodnocoval.

Voľne stojaca chladnička

Voľne stojaca chladnička je určená na prípady, keď nechcete nič meniť na kuchynskej linke a samostatný spotrebič je jednoducho pohodlnejší. V tomto prípade je dôraz na dizajn o to dôležitejší. Okrem minimalistickej bielej farby dnes nájdete na chladničkách všetky možné farby a povrchové úpravy, od čierneho skla až po nerezovú oceľ. Najmä pri lesklých povrchoch a povrchoch z nehrdzavejúcej ocele však treba dbať na ochranu pred odtlačkami prstov.

Inteligentné chladničky

Inteligentné alebo smart chladničky sú samostatnou kategóriou, ktorá – ako už názov napovedá – bude vhodná pre tých zákazníkov, ktorí si budujú inteligentnú domácnosť. A nechcú, aby ich chladnička bola výnimkou. Inteligentnú chladničku možno často prepojiť so smartfónom alebo tabletom prostredníctvom aplikácie, ktorá vám umožní na diaľku skontrolovať kvalitu uložených potravín alebo zvýšiť či znížiť teplotu vzduchu v chladničke.

Inteligentné chladničky sú často vybavené funkciami, ktoré sú navrhnuté tak, aby účinne znižovali spotrebu elektrickej energie a zároveň udržiavali potraviny dlhšie čerstvé vďaka optimalizácii vnútornej teploty atď. Niektoré inteligentné chladničky dnes dokonca dokážu samy objednať potraviny – vo chvíli, keď sa v nich začnú míňať konkrétne produkty.

Systém „knock-knock“ v niektorých inteligentných chladničkách znamená, že niekedy stačí zaklopať na dvere a chladnička vám ukáže, čo sa v nej nachádza, bez toho, aby ste ju museli otvoriť. Opäť môžete ušetriť trochu elektrickej energie. Takéto chladničky však bývajú drahšie, niektoré funkcie sa jednoducho vôbec nedajú použiť a ich nastavenie môže byť napriek intuitívnemu prostrediu mobilnej aplikácie pomerne zložité.

Parametre pri výbere chladničky

Čo sa týka dôležitých parametrov, ako prvé nás napadne objem chladiaceho a mraziaceho priestoru v litroch; koniec koncov je to prvá vec, ktorú berieme do úvahy, okrem dizajnu a možno aj značky spotrebiča. Aké sú však ďalšie veci, ktoré by sme mali pri kúpe chladničky zvážiť?

Spotreba elektrickej energie

Áno, náklady na energie neustále rastú, preto je logické, že väčšina domácností znižuje spotrebu. Chladničky, rovnako ako všetky ostatné domáce spotrebiče, sú označené štandardizovanými energetickými štítkami, na ktorých je uvedené, koľko elektrickej energie spotrebujú počas bežnej prevádzky. V prípade chladničiek je spotreba energie oveľa dôležitejším údajom ako napríklad pri hriankovačoch alebo televízoroch, pretože ide o jediné kuchynské spotrebiče, ktoré musia byť zo svojej podstaty neustále v prevádzke.

Energetické štítky boli v roku 2021 revidované, takže približne od septembra už nenájdeme štítky s označením A++ alebo A+++, ale jednoducho A až G v klasickom abecednom poradí. To samozrejme zjednodušuje orientáciu pre spotrebiteľov, ale zároveň „opticky“ znižuje účinnosť chladničiek s iným ako najlepším hodnotením. Nemýľte sa však – chladničky v energetickej triede C podľa nových štítkov majú stále dobré parametre. Aj keď na prevádzke bežnej chladničky triedy A v porovnaní s chladničkou triedy C ušetríte niekoľko stoviek ročne.

Pokiaľ ide o energetické štítky, existujú aj ďalšie nové. Teraz obsahujú aj informácie o súčte objemov chladiacich priestorov, emisiách hluku šíriaceho sa vzduchom (v dB) vrátane emisnej triedy a súčte objemov mraziacich priestorov v litroch. Priamo na energetickom štítku je teraz k dispozícii aj QR kód s prístupom do databázy EPREL.

V informačnom liste výrobku nájdete aj minimálnu a maximálnu teplotu vhodnú pre chladničku (v °C), klimatickú triedu, zimné nastavenie, parametre a hodnoty chladiaceho priestoru a dokonca aj parametre svetelného zdroja vrátane jeho typu a triedy energetickej účinnosti.

Ekonomicky zmýšľajúci používatelia si môžu vopred vypočítať tzv. celkové náklady na vlastníctvo (TCO) rôznych chladničiek. To je faktor, ktorý ovplyvňuje cenu chladničky pri jej kúpe a náklady na jej prevádzku počas predpokladanej životnosti. Môžete to odhadnúť na základe toho, ako dlho vydržala vaša existujúca chladnička. Toto porovnanie je užitočné napríklad v prípade dvoch chladničiek od rovnakého výrobcu, ktoré sa líšia najmä energetickou účinnosťou – a nákupnou cenou.

Využiteľný objem chladničky

Ako sme už spomenuli, tento parameter je pri výbere konkrétneho spotrebiča veľmi dôležitý. Ak nie sme limitovaní priestorom v kuchyni, je samozrejme vhodné vybrať čo najväčšiu chladničku, hoci opakujeme, že by sme mali brať do úvahy počet členov domácnosti. Chladenie vzduchu nie je potrebné.

Napriek tomu je vhodné nastaviť parametre chladničky tak, aby nebola väčšinu času preplnená. Vtedy sa zníži účinnosť chladenia, zvýši sa spotreba a uskladnené potraviny aj tak nemajú optimálnu teplotu. Uvádza sa, že optimálna účinnosť chladenia nastáva, keď je chladnička naplnená približne na 70 %.

Pokiaľ ide o konkrétnu veľkosť, normou je približne 75 litrov chladiaceho objemu a 30-35 litrov objemu mrazničky na člena domácnosti. Pri štandardnej kombinovanej chladničke máte k dispozícii približne 200 litrov v chladiacej časti a 70 litrov v mraziacej časti, ale v tejto kategórii môžete získať aj chladničku s objemom približne 400 litrov (chladenie) a viac ako 150 litrov (mrazenie).

Využiteľný objem však závisí aj od praktického usporiadania vnútorného priestoru chladničky. Väčšina výrobcov má však logický systém políc a zásuviek a je na vás, aby ste sa rozhodli, čo vám vyhovuje. Aj tento faktor však riešte ešte pred kúpou, aby ste neboli nepríjemne prekvapení.

Hladina hluku chladničky

Ďalší dôležitý parameter, najmä ak máte kuchyňu spojenú s obývacou izbou. Hoci je toto usporiadanie dnes veľmi obľúbené, málokto si uvedomuje, že pri sledovaní televízie bude musieť počúvať hukot chladničky. Nehovoriac o tom, keď vám v obývačke z času na čas prespí návšteva.

Je logické, že vstavané chladničky bývajú menej hlučné, pretože sú izolované ďalšou vonkajšou vrstvou (dverami). Ak si kupujete voľne stojacu chladničku do kuchyne, veľmi dôležitým údajom je hlučnosť spotrebiča v decibeloch. Samozrejme, čím nižšie, tým lepšie. Najlepšie modely môžu dosahovať hlasitosť až 35 dB, čo zodpovedá bežnému šepotu.

Väčšina chladničiek však pracuje s hlučnosťou okolo 40 dB, čo je stále v norme. Keď však udávaná hladina hluku chladničky dosiahne 50 dB, mali by ste spozornieť. Takýto model už nie je vhodný pre bežnú domácnosť a hodí sa skôr do kancelárskych kuchýň a výrobných priestorov.

Chladnička a jej hmotnosť

To do istej miery súvisí s veľkosťou, hoci to nie je celkom priama súvislosť. Hmotnosť chladničky je dôležité poznať nielen kvôli nosnosti podlahy (väčšina podláh by mala uniesť aj tie najťažšie chladničky), ale aj kvôli tomu, koľko ľudí budete potrebovať na presun chladničky. Veď americké chladničky vážia od 100 do 200 kg a aj s kormidlom budete mať so štyrmi silnými chlapmi trochu problém, najmä na vyšších poschodiach. Je to trochu ako sťahovanie klavíra. Kombinované chladničky zvyčajne vážia od 40 do 90 kilogramov. Čo je tiež slušné rozpätie.

Klimatická trieda

V neposlednom rade musíme spomenúť klimatickú triedu chladničky, ktorá je nevyhnutná pre jej správne fungovanie. Klimatická trieda nemá nič spoločné s ekologickými právnymi predpismi, ale stanovuje „povolený“ rozsah okolitej teploty. To znamená, že na základe klimatickej triedy môžete zistiť, pri akej teplote okolia môže daný model chladničky efektívne pracovať.

Väčšina chladničiek pracuje v rozsahu stanovenom viac ako jednou klimatickou triedou, čo znamená, že sú univerzálnejšie. Klimatické triedy sú označené písmenami SN (subnormálna; 10-32 °C); N (normálna; 16-32 °C); ST (subtropická; 18-38 °C) a T (tropická; 18-43 °C). Niektoré chladničky môžu fungovať vo všetkých týchto klimatických triedach, ale v našich klimatických podmienkach postačujú prvé dve klimatické triedy.

Funkcie chladničky

Každá chladnička je vybavená špeciálnymi funkciami, ktorými vás výrobcovia lákajú na jej kúpu. Zatiaľ čo niektoré funkcie slúžia skôr na marketingové účely, iné sú veľmi praktické a určite sa vám budú hodiť. Ktoré to sú?

Samostatné nariadenie

Najmä v prípade kombinovaných alebo amerických chladničiek je táto funkcia vítaná, najmä z hľadiska spotreby energie. Oddelené ovládanie skrátka znamená, že môžete nastaviť teplotu pre chladiaci a mraziaci okruh spotrebiča oddelene.

Výhody samostatného ovládania chladničky

To je užitočné, napríklad ak máte prázdnu mrazničku. Jednoducho ju vypnete, necháte bežať len chladničku a ušetríte veľa peňazí za prevádzku. Vďaka tomu je oveľa efektívnejší. Navyše, keď je obvod vypnutý, logicky sa predlžuje jeho životnosť.

Signál otvorených dverí chladničky

Alarm otvorených dverí vás zvyčajne zvukovo upozorní, ak ste nechali dvere otvorené príliš dlho – či už ste ich zabudli zavrieť, alebo ste ich náhodne nechali otvorené. Chladnička vám môže dať aj svetelný signál, alebo ak má displej, môže sa na ňom objaviť aj varovanie. V prípade inteligentných chladničiek môže zariadenie odoslať upozornenie do smartfónu alebo tabletu.

Chladnička a displej

Keď už sme pri tom, nielen inteligentné chladničky sú vybavené displejom. Pomocou displeja môžete získať prehľad o aktuálnom stave chladničky vrátane teploty, percentuálneho naplnenia atď. Nastavenie všetkých parametrov vrátane termostatu je vďaka displeju jednoduchšie a prehľadnejšie. Najmä väčšie a americké chladničky sú čoraz častejšie vybavené displejmi.

Invertorový kompresor

Kompresor je jednou z najdôležitejších častí každej chladničky. Pri invertorovom kompresore je možné regulovať otáčky, čo vedie k úspornejšej prevádzke spotrebiča. Touto funkciou sa však netreba dlho zaoberať, pretože v súčasnosti je ňou vybavená väčšina chladničiek. Okrem nižšej spotreby môžu majitelia chladničiek s invertorovým kompresorom počítať s ďalším plusovým bodom, a to s potenciálne dlhšou životnosťou kompresora. Regulácia otáčok znamená, že kompresor sa počas prevádzky nemusí tak často zapínať a vypínať – jednoducho sa zrýchľuje a spomaľuje, čím sa časom znižuje počet cyklov.

Zameniteľná orientácia dverí

Táto funkcia je vhodná najmä pre kombinované a malé chladničky. Zmena orientácie dverí chladničky a mrazničky môže byť niekedy pre vaše účely celkom praktická, najmä ak potrebujete spotrebič umiestniť na opačnú stranu pultu, než výrobca pôvodne zamýšľal. V predvolenom nastavení je otvor dverí zvyčajne orientovaný doprava. A ak ste obmedzení priestorom v kuchyni alebo kuchynskej linke, nemusíte sa ničoho obávať.

Nulová zóna

Takzvaná nulová zóna má u rôznych výrobcov rôzne marketingové označenia, ale princíp je vo všetkých prípadoch rovnaký. Špeciálny priestor v chladiacej zóne má teplotu približne 0 stupňov Celzia, čo je oblasť približne medzi chladničkou a mrazničkou. Do nulovej zóny sa vkladajú potraviny, ktoré chcete, aby zostali dlhšie čerstvé, ale nechcete, aby boli zmrazené. V prípade takýchto potravín tiež ďalej minimalizuje rast baktérií (pozri nižšie).

Funkcia No Frost

Vďaka funkcii No Frost sa v chladničke nevytvára námraza, takže ju nemusíte zdĺhavo a nákladne odmrazovať (nákladne preto, lebo chladnička jednoducho musí spotrebovať viac energie, aby sa po opätovnom zapnutí atmosféra vnútri chladničky vrátila na požadovanú teplotu). Ak je súčasťou mrazničky aj systém No Frost, zvyčajne nie je potrebné odmrazovať ani ju. Vzduch v chladničke je vďaka technológii No Frost suchší, takže nadmerná vlhkosť neprispieva k tvorbe baktérií.

Super Cool / Super Frost

Super Cool alebo Super Frost sú analogické funkcie, prvá pre chladiacu časť a druhá pre mraziacu časť kombinovaných chladničiek. Upravujú (znižujú) teplotu, aby rýchlo ochladili alebo zmrazili väčšie množstvo uskladnených potravín. Tieto funkcie však musíte aktivovať niekoľko hodín pred vložením potravín do príslušnej časti chladničky. Novo uložené potraviny sa vďaka funkciám Super Cool a Super Frost rýchlejšie ochladia alebo zmrazia, čo je užitočné najmä vtedy, ak ste tieto potraviny predtým dlho prevážali, napríklad v lete v aute.

Antibakteriálna ochrana

Vďaka antibakteriálnej ochrane povrchu môže byť vaša chladnička ešte hygienickejšia. Pri dlhšom skladovaní potravín totiž môže dôjsť k znehodnoteniu jednotlivých potravín napriek správnej nízkej skladovacej teplote. Baktérie sa do chladničky môžu dostať aj cez obaly potravín zo supermarketu. Použitím antibakteriálnej úpravy sa znižuje riziko kontaminácie potravín baktériami alebo sa teoreticky predlžuje čas, za ktorý môže dôjsť ku kontaminácii.

Ionizácia a vetranie v chladničke

Ionizátor v chladničke je technológia, ktorá opäť udržuje potraviny dlhšie čerstvé. Niektoré chladničky ju už majú integrovanú, ale je možné ju dokúpiť ako voliteľnú súčasť. Riešenie funguje na princípe záporne nabitých iónov, ktoré (v prípade integrovaného systému) produkuje samotná chladnička a priebežne osviežujú vzduch vo vnútri spotrebiča. To simuluje mikroklímu ideálnu na skladovanie bežných potravín.

Niektorí výrobcovia toto riešenie dopĺňajú o rôzne ventilačné systémy, ktoré ionizovaný vzduch rovnomerne rozvádzajú po celom priestore chladničky. Výhodou týchto ventilačných systémov je aj to, že udržiavajú rovnakú teplotu v celom priestore chladničky. Niektorí výrobcovia sa chvália, že ich (rôzne uvádzané) ionizačné technológie dokážu zničiť až 95 % škodlivých mikroorganizmov v chladničke.

Wi-Fi

Pripojenie chladničky k bezdrôtovej sieti Wi-Fi je užitočné najmä v kategórii „inteligentných“ chladničiek, ktoré sa zvyčajne dajú ovládať pomocou smartfónu. Samozrejme, záleží na konkrétnom výrobcovi, ale pri takzvaných inteligentných chladničkách sú niektoré funkcie navyše, o ktorých sme už písali. A vďaka ktorým sa chladničku oplatí zapojiť do systému inteligentnej domácnosti. Vďaka bezdrôtovému pripojeniu môžete tieto funkcie ovládať aj z iného kontinentu.

Ovládanie cez smartfón

Tento problém úzko súvisí s funkčnosťou Wi-Fi. Ak by totiž chladnička nekomunikovala prostredníctvom bezdrôtovej siete, jej ovládanie pomocou smartfónu by bolo nemožné. Na diaľkové ovládanie ponúka každý výrobca vlastnú špecializovanú aplikáciu, v ktorej môžete nastaviť vnútornú teplotu chladničky a na diaľku nastaviť rôzne súvisiace funkcie. Jednotliví výrobcovia sa v tomto smere samozrejme snažia odlíšiť, takže sa v budúcnosti určite môžeme tešiť na rôzne špeciálne funkcie a vychytávky, o ktorých sa nám dnes možno ani nesníva.

Chladnička: Príslušenstvo

Aké príslušenstvo môžete kúpiť pre svoje chladničky a mrazničky? Aj keď si možno myslíte, že vaša chladnička je vybavená všetkým, čo potrebuje na fungovanie, existujú rôzne pomôcky, ktoré ju môžu ďalej dopĺňať. Zhrňme si to ďalej.

Ionizátor

Ak vaša chladnička nie je vybavená ionizačnou technológiou a nechcete kvôli tomu kupovať novú, siahnite po samostatnom ionizátore, ktorý stačí umiestniť na poličku v chladničke a plní rovnakú funkciu ako vyššie opísaný integrovaný ionizátor. Samozrejme, na tento účel si vyberte menšie ionizátory napájané batériami, nie stĺpové zariadenia, ktoré sa používajú na čistenie vzduchu v celých miestnostiach. Ionizátor predlžuje trvanlivosť potravín ionizáciou vzduchu a vytváraním ozónu, ktorý má dezinfekčné účinky.

Antibakteriálne filtre

Do chladničky si môžete zaobstarať aj antibakteriálny filter, ktorý ešte viac rozšíri antibakteriálne schopnosti vašej chladničky – ak je ním váš spotrebič vôbec vybavený. Filter predovšetkým absorbuje nepríjemné pachy, ktoré môžu ovplyvniť jednotlivé potraviny a spôsobiť ich nepríjemnú vôňu. Nie je naozaj príjemné, ak napríklad syr „vonia“ ako šunka alebo koláč ako tvarôžky. Filtre fungujú buď ako samostatné pohlcovače zápachu, ktoré umiestnite na poličku v chladničke, alebo ako náhradný spotrebný materiál pre filtračné riešenia integrované v modeloch jednotlivých výrobcov. Niektoré filtre používajú aktívne uhlie, ktoré ďalej zvyšuje ich účinnosť.

Vodné filtre

Do chladničky si môžete dať aj špeciálny filter na pitnú vodu, ktorý odfiltruje chlór z vody z vodovodu a zároveň zachová všetky potrebné minerály. Takýto filter navyše rýchlo odstráni zápach, ktorý často cítime, keď naplníme pohár vodou priamo z kohútika a čucháme k nej bez toho, aby sme ju nechali odstáť.

Teplomery

K chladničkám môžete pridať aj „externé“ teplomery, ak samotná chladnička už nemeria vnútornú teplotu a zobrazuje ju priamo na svojom displeji alebo na obrazovke spárovaného smartfónu. To vám umožní nastaviť termostat chladničky a mrazničky na presne požadovanú teplotu. Niektoré teplomery majú aj teplotný alarm, ktorý vás jednoducho upozorní, ak je teplota v sledovanej oblasti príliš vysoká alebo príliš nízka.

Ostatné príslušenstvo a čistiace prostriedky

K ďalšiemu príslušenstvu patria rôzne stojany a prídavné police, buď univerzálne, alebo určené pre konkrétne modely výrobcu. Zaujímavou funkciou sú otočné police, ktoré umožňujú rýchly prístup k potravinám nachádzajúcim sa vo vzdialenejších častiach chladničky. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj špeciálne spojovacie diely na bezpečné spojenie viacerých spotrebičov (napríklad voľne stojacej chladničky a mrazničky) do jedného celku.

Niektorí výrobcovia ponúkajú aj špeciálne čistiace prostriedky na chladničky, ktoré účinne odstraňujú nečistoty a zápach z vnútra týchto spotrebičov. Zároveň majú dezinfekčný účinok. Rovnako ako rôzne špeciálne podložky proti plesniam a zápachu. Medzi ďalšie možnosti patria formy na ľad, ktoré stačí naplniť vodou a umiestniť do mrazničky.

Okrem toho si pri modeloch väčšiny výrobcov môžete ľahko kúpiť náhradnú žiarovku pre prípad, že by tá vo vnútri po čase používania praskla.

Údržba chladničky

Ako sa staráte o chladničku, aby vám vydržala čo najdlhšie? Táto časť článku vám s tým pomôže.

Správne umiestnenie a postavenie chladničky

Pri inštalácii chladnička prirodzene kopíruje podlahu. To znamená, že ak podlaha nie je úplne rovná v oboch osiach, chladnička nebude stáť „v mierke“. Našťastie ho môžete vyrovnať pomocou pohyblivých koliesok (podobné riešenia sa používajú aj v práčkach). Chladnička musí stáť na pevnom, rovnom povrchu a nesmie sa kývať. Tým sa zabezpečí aj jeho dlhodobá správna funkčnosť. Správne umiestnenie chladničky v priestore si vyžaduje aj dodržanie vzdialenosti medzi zadnou časťou chladničky a stenou alebo iným „blokom“.

Chladiaci okruh potrebuje účinnú cirkuláciu vzduchu. Ak ho nezabezpečíte, chladnička môže spotrebovať zbytočne veľa energie, prehrievať sa a nedokáže účinne a správne chladiť potraviny vo vnútri. Dlhodobé nesprávne umiestnenie spotrebiča v priestore môže viesť k poškodeniu kompresora alebo inej súčasti chladničky.

Správne zapojte chladničku

Dôležité je aj správne zapojenie. Pre dlhodobé a stabilné pripojenie k elektrickej energii musí byť prívodný kábel chladničky zapojený priamo do zásuvky. Žiadne predlžovacie káble, rozdeľovače atď. neprichádzajú do úvahy. Prívodné káble týchto spotrebičov však nie sú príliš dlhé, preto je dobré, napríklad pri rekonštrukcii, vopred premyslieť, kde bude chladnička stáť, a podľa toho prispôsobiť rozmiestnenie zásuviek.

A ešte jedna poznámka k elektrine – potraviny v chladničke vyberajte rýchlo, bez zbytočného zdržiavania. Ak sa do nej budete pozerať príliš dlho, spotrebujete oveľa viac energie, ako by ste mohli, bez ohľadu na to, čo sa píše na energetickom štítku. Zároveň sa môže stať, že chladničku s často a dlhodobo otváranými dverami bude potrebné častejšie odmrazovať. Veď okrídlenú frázu, že chladnička nie je výkladná skriňa, sme všetci v detstve počuli viackrát. A možno to budeme naďalej rozprávať aj našim deťom. Nie je to zbytočné.

Pravidelne odmrazujte a rozmrazujte chladničku.

Ak vaša chladnička nie je vybavená automatickým odmrazovaním, mali by ste ju v pravidelných intervaloch odmrazovať a rozmrazovať. Tieto hodnoty zvyčajne nastavuje priamo výrobca. Zamrznutá chladnička nepracuje tak efektívne, ako by mohla.

Udržujte chladničku čistú a hygienickú

Chladničku pravidelne čistite, používajte antibakteriálne filtre a pohlcovače pachov a predovšetkým dbajte na hygienu. Dbajte na to, aby ste v chladničke nenechali nahnité alebo plesnivé potraviny, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť ďalší obsah chladničky. Chladničku je dobré udržiavať upratanú, aby ste sa v jej obsahu vyznali a nemuseli nechávať dvere otvorené dlhší čas.

Na čistenie vnútra chladničky používajte buď univerzálne, alebo špeciálne čistiace prostriedky, ktoré by sa mali používať pravidelne, keď je chladnička odmrazená. Značkové čistiace prostriedky niekedy dodáva samotný výrobca chladničky, ale ich používanie prirodzene nie je podmienkou.

Cena chladničky

Rozdeľme teraz chladničky do troch cenových kategórií, aby ste mali aspoň približnú predstavu o tom, ktoré modely sú vo vašich finančných možnostiach.

Chladničky do 360 € s DPH

Do tejto kategórie patria najzákladnejšie modely chladničiek, ktoré síce na prvý pohľad môžu odrádzať nízkou cenou, ale zvyčajne sú spoľahlivé a plnia základné funkcie pre nenáročných spotrebiteľov. Aj medzi základnými chladničkami dnes nájdeme modely s automatickým odmrazovaním, úspornými triedami alebo priemernými objemami vhodnými pre menšie rodiny. Samozrejme, stále tu hovoríme o kombinovaných chladničkách – malé stolové alebo monoklimatické chladničky bývajú ešte oveľa lacnejšie, než je suma, ktorú sme stanovili ako cenový strop pre túto kategóriu.

Chladničky do 360 € zvyčajne ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu, ale na druhej strane to vo väčšine prípadov znamená pomerne nudný dizajn. Strohý minimalizmus však často vyhráva vďaka všestrannej kombinovateľnosti v domácnosti, najmä so samostatnými spotrebičmi. Napríklad niektoré lacné chladničky už dokážu na obmedzený čas ochrániť potraviny v prípade výpadku prúdu a ponúkajú aj antibakteriálnu úpravu.

Chladničky od 360 € do 640 € s DPH

Do tejto kategórie už patria aj retro chladničky – okrem modelov prémiových značiek – ktorých dizajn spestrí vzhľad väčšiny kuchýň. Patentované technológie jednotlivých výrobcov, ako napríklad jednotné chladiace alebo ventilačné systémy, sa pomaly dostávajú do praxe. K dispozícii je aj technológia No Frost alebo vylepšené systémy chladenia a mrazenia potravín. Chladničky strednej triedy vás tiež upozornia na otvorené dvere alebo vyššiu teplotu v priestore chladničky/mrazničky, praktické je LED osvetlenie a v inak v zásade porovnateľných modeloch nájdete úspornejšiu prevádzku ako v najlacnejších chladničkách.

Chladničky nad 640 € s DPH

Cenový strop sa u chladničiek blíži až k nižším stovkám eur, napriek tomu všeobecne možno povedať, že pre bežného spotrebiteľa už sú ceny nad nejakých 640 až 720 € kategóriou luxusu. Osobitne, keď ide o kombinované chladničky, ktoré už pri tejto cene ponúkajú väčšinu vyššie bežne dostupných funkcií a často aj niečo navyše. Napríklad vlastný filtračný systém vzduchu alebo ionizátor, ale aj smart home funkcie a možnosť pripojenia k bezdrôtovej Wi-Fi sieti.

Najdrahšie chladničky patria zároveň k tým úspornejším a tichším a umožňujú prispôsobenie prostredia vnútri chladničky špecifickým potrebám konkrétnych potravín. Drahé chladničky často ako prvé integrujú patentované technológie svojich výrobcov, zamerané na efektivitu a prispôsobenie potrebám konkrétneho majiteľa a jeho rodiny. Často tu nájdeme modely chladničiek s väčším objemom.

Chladnička: Chladničky a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú chladničku. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s týmto úlohou výberu novej chladničky pomohli.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si len váš vysnený produkt v podobe novej chladničky zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na srovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať chladničky a ich ceny vrátane recenzií a používateľských skúseností s konkrétnym modelom chladničky. Dozviete sa tam tiež, ktoré chladničky sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

4.9/5 - (11 votes)

Mohlo by vás zaujímať