Menu Zavrieť

Moka kávovary koťogó

kotogo

Koťogo je hliníkovou kanvičkou na varenie kávy. Moka kanvička (koťogó) bola vynájdená v Taliansku v roku 1933 a vymyslel ju taliansky inžinier Alfonso Bialetti. Moka kanvička je v dnešnej dobe považovaná za symbol talianskej kávovej kultúry. Z Talianska sa rozšírila do celého sveta.

Ak si chcete priniesť taliansku kávovú kultúru do svojej domácnosti, potom je moka kanvička skvelou voľbou. Týmto produktom by mal byť vybavený každý nadšenec do kávy.

Na trhu nájdete celý rad rôznych moka konvičiek a nemusí byť jednoduché sa v nich vyznať. Mnoho z nich môže mať rozdielne parametre. Práve preto sme pre vás spísali tento článok v ktorom sa dozviete, ako vybrať moka kanvičku. Zameriame sa tu na tie najlepšie modely moka konvičiek a tiež na dôležité parametre a špecifikácie. Ďalej sa pozrieme aj na to, ako správne pripraviť kávu v tejto moka kanvičke.

K príprave kávy v moka kanvičke budete potrebovať mletú kávu alebo kávové zrná, ktorá si sami umeliete v mlynčeku na kávu.

Okrem názvu ako je moka kanvička sa môžete stretnúť aj s názvami ako je mocca kávovar, koťogó, koťogo, moka kávovar alebo mocca konvička. Jedná sa o jeden a ten istý produkt. Niekedy môže byť moka kanvička chybne označovaná ako perkolátor. Perkolátory však funguje na inom princípe a niekedy sa jedná o chybné označenie výrobku predajcom, ktorý je v skutočnosti moka kanvicou.

Ako koťogo funguje?

Mocca kávovary fungujú vďaka tvorbe tlaku vnútri kanvičky. Dôležitým prvkom u moka kanvičky je horúca para. Akonáhle dôjde k bodu varu, začne sa voda tlačiť cez kávu filtrom z dolnej nádoby do vrchnej. Výsledkom je veľmi chutná filtrovaná káva. Vo filtri vám zostane usadenina, ktorú po vychladnutí jednoducho vyberiete a vyhodíte.

Koťogo sa skladá z troch častí. Do dolnej nádobky sa leje voda. Nad ňou je filter s namletú kávou. Horná časť sa zaskrutkuje tak, aby tesnila. Potom sa moka kanvica umiestni na sporák. Príprava kávy v koťogo je veľmi jednoduchá. Len dávajte pozor na to, nech sa nespálite. Materiály, z ktorých sú moka kanvice vyrobené, sa veľmi rýchlo zahrievajú.

Čo je Perkolátor?

Možno sa stretnúť aj s výrazom perkolátor. Perkolátor však nie je koťogo kanvicou v pravom slova zmysle. Vzhľadom síce je vzdialene podobný, ale funguje inak ako moka kanvička. Voda v tomto stroji neprechádza pod tlakom, čo je zásadný rozdiel. Oproti moka kanvičke je káva hore a prechádza zhora nadol. U moka kanvičky je to presne naopak.

13 najlepších moka kanvičiek koťogo

V tomto porovnaní sme pre vás priniesli tých 13 najlepších modelov moka konvičiek. Ako sme tieto moka kanvičky vyberali? Vybrali sme ich podľa dostupných hodnotenia užívateľov a podľa ich parametrov. Tieto modely sme zoradili do prehľadnej tabuľky. Produkty v tejto tabuľke si môžete pohodlne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma čo najnižšia cena, môžete si zoradiť moka kanvica podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadCelkový objem (v ml)MateriálPoužitie na indukčnej varnej doskeOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Bialetti Moka Express 3Moka kanvička kotogo Bialetti Moka Express 3150 mlHliníkNie23,40Zobraziť v obchodoch
Bialetti Moka Express 4Moka kanvička Bialetti Moka Express 4200 mlHliníkNie24,84Zobraziť v obchodoch
Bialetti Moka Express 6Moka kanvička Bialetti Moka Express 6300 mlHliníkNie27,84Zobraziť v obchodoch
Bialetti Moka Timer 6 elektrickáMoka kanvice Bialetti Moka Timer 6300 mlHliníkNie109,90Zobraziť v obchodoch
Tescoma Paloma 3Moka kanvice Tescoma Paloma 3150 mlHliníkNie18,70Zobraziť v obchodoch
Tescoma Monte Carlo 2Moka kanvice kotogo Tescoma Monte Carlo 2100 mlNerezová oceľÁno32,60Zobraziť v obchodoch
Bialetti Brikka 2Moka kanvice Bialetti Brikka 2100 mlHliníkNie42,90Zobraziť v obchodoch
Bialetti Venus 4Moka kanvice Bialetti Venus 4200 mlNerezová oceľÁno24,04Zobraziť v obchodoch
Bialetti Moka Express Diamond 1Moka kanvička Bialetti Moka Express 160 mlHliníkNie20,99Zobraziť v obchodoch
Bialetti Moka Induction 6Moka kanvice Bialetti Moka Induction 6300 mlNerezová oceľ a hliníkÁno44,90Zobraziť v obchodoch
Banquet Bria 3Moka kanvice Banquet Bria 3150 mlHliníkNie6Zobraziť v obchodoch
Bialetti Elettrika 2 elektrickáMoka kanvice Bialetti Elettrika 2100 mlHliníkNie70,59Zobraziť v obchodoch
Ariette-Scarlett 1358/10 2-4, elektrickáMoka kanvice Ariette-Scarlett 1358/10 2-4200 mlPlastNie38,60Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia moka konvičiek koťogó od ich užívateľov.

Popis, test a recenzie najlepších moka konvičiek

V tejto časti článku sa pozrieme na popis a recenzie u moka konvičiek na porovnaní top modelov, ktoré je vyššie.

Koťogo Bialetti Moka Express

kotogo Bialetti Moka Express
Bialetti je hráčom číslo jedna na trhu s moka kanvicami, čo nie je prekvapením, pretože moka kanvice pôvodne pochádza od tejto značky. A Bialetti majú väčšinu pozitívnych zákazníckych recenzií. Osemuholníkový tvar kávovaru umožňuje dokonalé rozloženie tepla pri varení kávy, čo vedie k tom, že si pripravíte dokonalé espresso za menej ako 5 minút.

Akonáhle bude kanvička hotová, je čistenie vďaka jej unikátnemu dizajnu veľmi jednoduché. Kanvičku jednoducho odskrutkujete a umyjete. Talianske originálny kanvice v modelovom rade Moka Express sú veľmi populárne. Výrobca sa predávajú v objemoch pre 1, 3, 6 alebo 9 šálok kávy. Preto si vybert správnu veľkosť podľa svojich preferencií a začnite svoj deň s perfektným množstvom kávy. Bialetti Moka Express je veľmi kvalitná kanvičkou, ktorá sa vyrába v Taliansku. Táto konvička je vyrobená z kvalitného hliníka. Nedá sa umývať v umývačke. Kanvičku od tejto značky si môžete zakúpiť v elegantnej čiernej farbe alebo v klasickej striebornej.

Koľko kanvička na kávu Bialetti Moka Express stojí? Táto kanvička sa predáva za cenu okolo 25 € s DPH.

Koťogo Tescoma Paloma 3

Kotogo Tescoma PALOMA 3

Cenovo dostupný kávovar od značky Tescoma. Konkrétne sa jedná o model Tescoma Paloma 3. Môžete si vybrať kanvičku s objemom o 1, 3 alebo 6 šálok kávy. Kanvička je vyrobená z hliníka. Cena tejto kanvičky je okolo 19 € s DPH.

Koťogo Tescoma Monte Carlo

Kotogo Tescoma MONTE CARLO

Ďalšia moka kanvička od Tescomy. Tentokrát sa jedná o model Tescoma Monte Carlo. Jedná sa o štýlový kávovar. Je vyrobený z nerezovej ocele, čo mu dodáva veľmi elegantný vzhľad a povrch je veľmi kvalitný. Môžete ho používať na všetkých typoch sporákov. Možno použiť aj na indukčnom variči. Espresso si pripravíte do pár minút. Na túto moka kanvičku je záruka 5 rokov.

Koľko táto moka kanvička stojí? Cena sa pohybuje okolo 33 € s DPH a nájdete ho skladom v mnohých e-shopoch.

Koťogo Bialetti Brikka

Kotogo Bialetti Brikka

Chcete si doma pripraviť lahodnú kávu s intenzívnou chuťou, ktorá má až 3 mm lahodnú penu? S unikátnou moka kanvičkou od značky Bialetti to zvládnete. Jedná sa o model Bialetti Brikka, ktorý sa predáva v niekoľkých rôznych veľkostiach a v dvoch farebných variantoch. Úchytky u tejto moka kanvičky sú z veľmi príjemného plastu o ktorý sa nespálite. Držadlá sú navyše potiahnuté silikónovou vrstvou. Táto moka kanvička je vyrobená z hliníka a je veľmi kvalitná. Vie vytvoriť crema. Nehodí sa na indukčné varné dosky.

Aké sú recenzie na Bialetti Brikka od ich užívateľov? Recenzia sú naskrz pozitívne na tento kávovar. Ľuďom sa páči kvalita výrobku od renomovanej firmy Bialetti.

Aké je cena tohto koťogó? Bialetti Brikka sa na našom trhu predáva za cenu okolo 42,90 € s DPH.

Koťogo Bialetti Venus

Bialetti Venus

Veľmi štýlová moka kanvička Bialetti Venus , ktorá je vyrobená z nerezovej ocele, ktorá je kvalitná. Tento kávovar môžete použiť na akýkoľvek typ sporáku vrátane sporákov s indukciou. Tento kávovar je veľmi elegantný vďaka lesklému oceľovému materiálu. Tento model si môžete zakúpiť v mnohých objemových variáciách. Možno si zakúpiť i kávovary , ktorý vám pripraví 4 šálky kávy naraz.

Recenzia na tento kávovary sú veľmi pozitívne. Ľudia oceňujú rýchlu prípravu kávy a elegantný vzhľad koťogó kávovaru .

Cena tohto modelu sa pohybuje okolo 24 € s DPH na našom trhu.

Koťogo Bialetti Moka Induction

Bialetti Moka Induction

Tento model Bialetti Moka Induction je vhodnou kanvičkou na indukčné sporáky. Možno ho použiť na všetkých typoch sporákov. A to hlavne vďaka tomu, že spodná časť je vyrobená z ocele a horná časť z klasického hliníka. Tento model kombinuje výhody hliníka na prípravu kávy a výhody ocele pre použitie na všetkých typoch sporákov. Môžete si kanvičku zakúpiť vo viacerých farebných variantoch.

Koľko tento model stojí? Cena za Bialetti Moka Induction sa pohybuje okolo 39 € s DPH.

Koťogo Banquet Bria

banquet bria

Banquet Bria je veľmi dobre cenovo dostupný model. Je vyrobený z tradičného materiálu, čo je hliník. Vďaka tomu sa nedá použiť na indukčných doskách a ani ho nemôžete mať v umývačke. Tento model má objem 150 ml. Držadlo je vyrobené z plastu. Ide o naozaj jednoduchú moka kanvičku.

Cena tejto kanvičky sa pohybuje okolo 6 € s DPH.

Koťogo Bialetti Elettrika

kotogo Bialetti Elettrika

Konvička Bialetti, ktorá je napájaná elektrinou. Nepotrebujete tak žiadny sporák. Jednoducho zapojíte do elektrickej zásuvky a uvaríte si výbornú kávu s Bialetti kanvičkou. Táto kanvička sa dá použiť iba pre napájanie zo zásuvky. Kanvička je vyrobená z hliníka.

Koľko táto elektrická moka kanvička stojí? Predáva sa za cenu okolo 70,59 € s DPH.

Koťogo Ariette-Scarlett 1358/11 2-4

Ariette-Scarlett 135811 2-4

Ariette 1358/11 2-4 je ďalší elektrickou moka kanvicou. Príkon tejto elektrickej kanvičky je 400 W. Je vyrobená z hliníka. Objem kanvičky je 200 ml. Táto moka kanvička sa dá napájať iba z elektrickej zásuvky. Cena za túto elektrickú moka kanvičku sa pohybuje okolo 39 € s DPH na našom trhu.

Ako vybrať koťogo (moka kanvičku)

Moka kanvičky sú cenovo dostupnými produktmi, ktoré vás priblíži skvelé talianskej kávovej kultúre. S moka kanvičkou môžete mať veľmi lahodnú kávu, ktorá je skoro rovnako lahodná ako v kaviarni. Pri výbere moka kanvice je dôležité sa zamerať na niekoľko dôležitých parametrov. A tými sú hlavne materiál, veľkosť, spôsob ohrievania, vzhľad, krajiny pôvodu a samozrejme aj cena.

Materiál moka kanvičky

Úplne prvý moka kanvička bola vyrobená z hliníka a väčšina konvičiek sa z neho vyrába dodnes. Okrem hliníka si môžete zakúpiť aj kanvičky z nerezovej ocele.

Hliník

Moka kanvičky vyrobené z hliníka sú o niečo náročnejšie na údržbu. Nie sú vhodné do umývačky riadu a vyžadujú, aby ste dôkladne skontrolovali či sa dá moka kanvička použiť aj na vašom sporáku. Hliníkové kanvičky väčšinou nemožno použiť na indukčných doskách u najmodernejších sporákov.

Hliníkové moka kanvice musíte umyť rúk. Ďalej je nutné sa uistiť, že sú úplne suché, inak môže dôjsť ku korózii kanvice. Avšak hliníkové kanvičky vydržia veľmi dlho než sa na nich začne prejavovať zub času a vody.

Nerezová oceľ

Nerezová oceľ je neporézny, nekorozívny a veľmi trvanlivá. Ak si vyberiete dobrú kanvičku z nerezového materiálu, je vám táto kanvička schopná vydržať po celý život. Nerezové moka kanvice sú však zvyčajne oveľa drahšie ako tie hliníkové, ktoré môžu vydržať zhruba okolo desať rokov.

Kanvica moka s nerezovou oceľou možno tiež väčšinou umyť v umývačke riadu. Avšak umývanie v umývačke neodporúčame, pretože to môže byť na vašej kanvičke zanechať škrabance a skrátiť jej životnosť. Umývanie rúk je najšetrnejší a je ľahšie ako u hliníkového typu. A navyše tomuto materiálu nebude vadiť niekoľko zablúdených kvapôčok vody, ktoré zabudnete usušiť, pretože nedochádza ku korózii u nerezovej ocele.

Ak teda hľadáte kanvičku, ktorá vydrží naozaj dlho a dokonca vás môže aj prežiť, vyberte si moka kávovar s nerezovou oceľou. Ak vám nevadí nutnosť dôsledného vymývanie a chcete ušetriť, vyberte si hliníkovú variantu. Obe sú trvanlivé a ak s nimi budete zaobchádzať správne, vydrží vám veľmi dlhú dobu.

Koťogo a spôsob zahrievania

U moka konvičiek je niekoľko spôsobov vhodného zahrievania. Hliníkové kanvičky sa zvyčajne nedajú ohrievať na indukčných doskách. Naopak tie z nerezovej ocele možno zahrievať prakticky kdekoľvek. Potom je ešte tretí variant a tou je elektrická moka kanvička.

Elektrické koťogo

Elektrická moka kanvička sa vedia ohrievať sama. Stačí vám len zásuvka na elektrinu. Nevýhodou elektrické varianty je značne vyššia cena. Ale vďaka tomu ju môžete používať prakticky kdekoľvek, kde je prístup k elektrickej energii. Možno ju tak použiť napríklad v kancelárii.

Pri elektrickej kanvičky by vás v parametroch mal zaujímať hlavne príkon. Ten značí ako rýchlo sa dokáže elektrická moka kanvice zahriať.

Krajina pôvodu kanvičky

Ďalším pre vás dôležitým parametrom môže byť to, kde je daná moka kanvička vyrobená. Pokiaľ chcete mať istotu kvality, vyberte si moka kanvičku, ktorá sa vyrába v Taliansku. Okrem talianskych moka konvičiek sa stretnete s produktmi, ktoré sú vyrobené v Číne. U čínskych produktov môže kvalita pomerne značne kolísať.

Počet pripravených šálok

Niektoré stroje vám pripraví 1 šálku. Ak plánujete zdieľať šálku so svojim známym, kamarátom alebo priateľom, vyberte si stroj, ktorý dokáže variť viac než jednu šálku kávy. Môžete si zakúpiť kanvičky v mnohých rôznych objemoch. Objem sa meria na počet pripravených šálok kávy. Objem jednej šálky je cca 50 až 60 ml.

Cenové rozpätie

Koľko vás bude koťogo stáť? To záleží na tom, či chcete hliníkovú, nerezovou a alebo elektrickú kanvicu.

Hliníkové sú všeobecne najlacnejšie a dajú sa zaobstarať okolo 20 € až 50 € s DPH.

Pri nerezových počítajte s cenou okolo 40 € s DPH.

Elektrické sú väčšinou najdrahšie. A stojí viac ako 40 € a niektoré dokonca svojou cenou presiahnu aj 60 € s DPH.

Koťogo a dostupné značky

S akými značkami moka konvičiek sa možno stretnúť na našom trhu?

  • Bialetti – originálny taliansky výrobca koťogo
  • Tescoma – česká značka, ktorá ponúka do kuchyne takmer všetko vrátane koťogo
  • Ariette – Od tejto značky si vyberiete predovšetkým elektrické modely.
  • Kaffia

Záverom

V tomto článku sme si povedali o tom, ako vybrať moka kanvičku / koťogó. Zamerali sme sa na porovnanie najlepších modelov koťogo. Ďalej sme sa pozreli aj na dôležité parametre, ktoré je dobré poznať pri výbere vhodného produktu. Dúfame, že sme vám s výberom koťogo pomohli.

4.6/5 - (27 votes)

Mohlo by vás zaujímať