Menu Zavrieť

Konvektomaty

Konvektomaty sú vybavením najmä v profesionálnych kuchynských prevádzkach. Výhodou konvektomatu je, že spája dohromady výhody parnej rúry a teplovzdušnej rúry. Vynález a rozšírenie konvektomatu je mnohokrát označované ako menšia revolúcia.

Konvektomat vám umožňuje pripraviť za pomoci horúceho vzduchu či pary pokrm v teplotnom rozpätí od 30°C do po 300°C. Rozohriatie konvektomatu je veľmi rýchle.

V konvektomate pripravíte mnoho jedál a hodí sa tak pre väčšie prevádzky, ktoré potrebujú pripraviť desiatky pokrmov naraz. Medzi hlavné výhody patrí úspora vášho času a času personálu a vďaka tomu dochádza k oveľa rýchlejší príprave pokrmov. Ďalšou výhodou je fakt, že konvektomat znateľne šetrí vaše prevádzkové náklady. Väčšina konvektomatov dokáže plne nahradiť klasickú rúru, kotly, fritézy a opekanie. Vďaka tomu dochádza tiež k značnej úspore miesta v kuchyni.

Pri správnej príprave jedla v konvektomate dokážete pripraviť oveľa zdravšie a chutnejšie jedla ako doteraz.

Konvektomaty sa stávajú čím ďalej tým viac populárnejším gastro vybavením, pretože sa jedná o veľmi efektívne a úsporné gastro vybavenie. Hodí sa do rôznych reštaurácií, krčiem či jedální. Tiež si môžete vybrať aj jednoduché konvektomaty pre domácnosť.

Prečo si zakúpiť konvektomat?

7 dôvodov pre kúpu konvektomatu

 • Šetrí vaše prevádzkové náklady
 • Konvektomat šetrí váš čas
 • Ide o multifunkčné zariadenie
 • Možno pripravovať mnoho rôznych jedál naraz
 • Nedochádza k premiešavaniu chutí a vôní pri príprave viacerých pokrmov
 • Nástup prevádzkovej teploty sa dostaví do niekoľkých málo minút
 • Citeľná úspora miesta v kuchyni

Výber 10 najlepších konvektomatov (2024)

Vybrali sme pre vás tých 10 najlepších konvektomatov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ako sme tieto konvektomaty vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií ich užívateľov. Tieto modely konvektomatov sme pre vás zoradili do prehľadnej tabuľky.

Na výbere konvektomatov usilovne pracujeme.

Ako vybrať konvektomat

Na trhu je veľa dostupných modelov konvektomatov a nemusia byť úplne jendoduché sa vyznať v ich parametroch. Aby ste nemuseli prechádzať celý internet, spísali sme pre vás nasledujúci návod na to, ako vybrať konvektomat. Najprv sa pozrieme na tie najdôležitejšie parametre ako je typ prístroja, kapacita, ovládanie, funkcie, cena a mnoho ďalších dôležitých parametrov.

Použitie

Medzi konvektomaty sú zásadné rozdiely podľa toho, kde je plánujete používať. Najčastejšie sa stretnete s profi konvektomaty, ale môžete sa stretnúť aj s konvektomaty, ktoré sú určené pre domácnosť.

Konvektomaty pre domácnosť

Konvektomaty pre domácnosť sú skôr kombinovanej parnej rúry. Tieto modely vám ponúka výhody parnej rúry a rúry na pečenie. Tieto prístroje bývajú vybavené mnohými funkciami. Môžete využívať kombinované pečenie a pripraviť si tak perfektnú chutné jedlá, ktorá pripravíte veľmi jednoducho bez väčšej námahy.

Konvektomaty pre profesionálne použitie

Konvektomaty pre profi použitie toho ponúkajú oveľa viac ako parné rúry pre domácnosť. Môžete v ňom pripraviť mnoho porcií jedál, teda má veľkú kapacitu. Šetrí čas vo vašej porovozovně. Pripravíte v ňom jedla chutne a rýchlo. Dokáže vám ušetriť prevádzkové náklady. Pripravíte v ňom hranolky, ryžu, knedle, mäso, ryby a mnoho ďalšieho. Možno v ňom pripraviť prakticky všetko na čo si spomeniete.

Automatika vs. Manuál

Zrejme sa budete rozhodovať, či vybrať automatický či manuálne konvektomat. Výber sa riadi podľa toho, čo budete v danom konvektomatu pripravovať.

Automatický konvektomat

Jeho výhodou je, že dokáže postrážiť varenie a jeho obsluha je jednoduchá. Jednoducho v ňom pripravíte aj zložitejšie pokrmy. Automatické konvektory bývajú vybavené softvérom, ktorý ponúka predprípravný pokrmy a do tých najlepších konvektorov si môžete nahrať aj vlastné postupy napríklad cez USB port.

Automatický konvektomat ponúka aj výhodu pri častej fluktuácii vášho personálu, pretože nech už ho bude ovládať ktokoľvek, dokáže pripraviť jedlo v prakticky totožné kvalite.

Ak vlastníte viac podnikov a chcete mať všade rovnakú kvalitu jedla, potom je automatický konvektomat jasnou voľbou.

Manuálne konvektomat

Konvektomaty s manuálnym ovládaním sa hodí skôr do menších prevádzok. Možnou nevýhodou je, že musíte mať kuchára, ktorý si pamätá všetky recepty a pozná postupy. Manuálna konvektomat je menej pohodlný, ale je lacnejšie a hodí sa pre malé prevádzky.

Typ parného systému

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere je, akým systémom tvorby pary je daný konvektomat vybavený. Môžete si vyberať z modelov, ktoré ponúkajú buď nástrekový systém alebo bojlerový systém tvorby pary. Oba dva systémy ponúkajú prakticky identicky pripravené jedlá. Hlavný rozdiel je vo varnom nastavení.

Bojlerový systém

S bojlerovým systémom sa stretnete skôr u väčších konvektomatov. Nevýhodou tohto systému je vyššia cena. Výhodou je, že dokáže rýchlejšie odovzdávať teplo. Bojlerový sytém je vhodný do prevádzok, ktoré majú veľkokapacitné kuchyňu.

Nástrekový systém

Nástrek je systém, ktorý funguje tak, že voda pretečie tryskou na ventilátor, ktorý je umiestnený v komore. Ventilátor vodu následne rozprašuje a z tej sa stane hmlovina a pri dopade sa z nej stáva para. Tento systém je oveľa jednoduchšie ako bojlerový. Stretnete sa s ním u menších prístrojov a hodí sa pre menšie prevádzky.

Kapacita

Pred nákupom konvektomatu by ste si mali byť istí, pre koľko ľudí varíte či budete variť. Kapacitu nám ovplyvní hlavne počet priehradiek / políc a celková veľkosť konvektomatu. Môžete si vyberať z konvektomatov, ktoré pripravia jedlá pre pár ľudí alebo si môžete vybrať z konvektomatov, ktoré dokážu pripraviť jedla až pre 250 ľudí.

Kapacita sa udáva v gastro nádobách (GN) . Veľkosť GN 1/1 zodpovedá 530 mm x 325 mm a hĺbke 65 mm.

Vyberiete si z konvektomatov:

 • do 50 jedál – 3 až 5 gastro nádob (GN 1/1 )
 • 50 – 150 jedál – Kapacita 5 až 7 gastro nádob (GN 1/1 ) – Môžete si tiež vybrať z kombinácie 3 GN 1/1 + 5 GN 1/1 . Pre školské jedálne je vhodnejšie konvektomat o kapacite 7 až 10 GN 1/1 .
 • 150 – 300 jedál – Tie najlepšie konvektomaty sú schopné pripraviť až 250 jedál. Pre väčšie kapacity budete potrebovať aj niekoľko konvektomatov naraz. Môžete si vyberať z kombinácie 6 GN 1/1 + 10 GN 1/1 alebo z kombinácie 10 GN 1/1 + 10 GN 1/1 .

Je výhodné mať veľa rôznych nádob a aspoň jeden rošt.

Na konvektomatoch toho môžete ovládať naozaj veľa. Najčastejšie budete kontrolovať horúci vzduch a prepínať medzi varením, kombinovaným režimom či regeneráciou. Môžete si tiež nastaviť požadovanú teplotu. Pri automatických konvektomatov si vyberiete jednotlivé programy.

Materiál

Prakticky všetky konvektomaty sú vyrobené z pevnej nerezovej ocele.

Materiál by vás mal zaujímať predovšetkým u nádob a ďalšieho príslušenstva. Vždy by ste sa mali uisti, že nádoba, ktorú sa chystáte použiť, je dostatočne tepelne odolná. Najvhodnejšie sú nádoby, ktoré sú vyrobené z kovu.

Funkcia konvektomatov

Konvektomaty ponúkajú veľa rôznych funkcií, ktoré vám uľahčia prípravu jedál a celkové používanie.

 • Gril – Umožní vám jednoducho grilovať.
 • Teplomer – Vďaka nemu jednoducho strážite teplotu jedla.
 • Automatické otvorenie konvektomatu – Táto funkcia – motorické otváranie výsuvného panelu – vám umožní otvoriť konvektomat stlačením len jedného tlačidla.
 • Automatické čistenie – Funkcia, ktorá vám uľahčí veľa času a nervov. Dokáže sama vyčistiť váš konvektomat. Viac v kapitole čistenie a starostlivosť o konvektomat nižšie.

Na trhu je mnoho rozdielnych konvektomatov a každý ponúka svoje užitočné funkcie.

Cena konvektomatu

Cena je dôležitým kritérium a u konvektomatu bude zaujímať asi úplne každého. Konvektomat je prístroj, ktorý nie je úplne lacný, ale jedná sa o investíciu, ktorá vám prinesie úsporu v dlhodobom používaní. Cena sa odvíja od toho, za akým účelom chcete daný konvektomat používať. Najdrahšie modely sú pre veľké prevádzky s mnohými stravníkov.

Najlacnejšie modely konvektomatov s cenou do 400 €

Tu si vyberiete malé konvektomaty. Hľadajte tu skôr konvektomaty pre domáce použitie.

Cenové rozpätie od 400 € do 1 000 €

Táto cenová kategória vám ponúkne výrazne lepší domáci konvektomaty. Majú pomerné malé rozmery a kapacita je pre pár stravníkov. Nájdete tu už aj použiteľné funkcie.

Cenové rozpätie od 1 000 € do 2 000 €

V tejto cenovej kategórii nájdete prístroje, ktoré sa dajú použiť aj do profi prevádzok. Ak máte menšie prevádzku do 50 stravníkov, vyberiete si modely v tejto cenovej kategórii.

Cena 2 000 € a viac

Pokiaľ máte reštaurácii či väčšiu profesionálnu prevádzku, vyberiete si tu vhodné konvektomaty. Ak potrebujete pripraviť desiatky pokrmov naraz, budete vyberať v tejto cenovej kategórii. Tie najlepšie modely vám sú schopné pripraviť počet porcií aj pre niekoľko stoviek stravníkov v jeden moment. Najdrahšie konvektomaty môžu prekročiť cenu aj vyše 20 000 €.

Ovládanie konvektomatu

Konvektomaty ponúkajú rôzne ovládania. Môžu mať rôzne tlačidlá. Spôsob ovládania sa líši podľa toho, či ste si vybrali automat alebo manuál.

Môžete si vyberať z týchto druhov ovládanie:

 • Mechanické ovládanie – Konvektomat ovládate pomocou tlačidiel, koliesok a rôznych prepínačov.
 • Dotykové ovládanie – Ovládanie dotykom. Absencia tlačidiel. Funguje podobne ako váš šikovný mobilný telefón. S týmto ovládaním sa stretnete predovšetkým u drahších modelov.
 • Kombinácia dotykového a mechanického – Tento druh kombinuje dva vyššie zmienené druhy ovládanie.

Čistenie a starostlivosť o konvektomat

Čistenie konvektomatu je zrejme najmenej zábavnou vecí na varenie. Prácu vám uľahčí samočistiacej funkcie. Konvektomaty s touto funkciou vám sami vyčistí konvektomat podľa zvoleného programu čistenia. Ak však dospejete k tomu, že modely s touto funkciou sú príliš drahé, budete si musieť vystačiť so špeciálnymi čistiacimi prostriedkami.

Záverom

V tomto článku sme si povedali o tom, ako vybrať konvektomat. Zamerali sme sa na najdôležitejšie parametre. Dúfame, že sme vám s touto úlohou pomohli a teraz máte omnoho ľahší výber nového konvektomatu. Pri výbere sa predovšetkým zamerajte na kapacitu daného produktu. Dúfame, že vám váš nový konvektomat bude verne slúžiť po mnoho rokov a uľahčí tak vášmu prevádzky či uľahčí varenie vo vašej domácnosti.

Podívejte se na konvektomaty v češtině.

3.5/5 - (17 votes)